
Cichy złodziej kości
„Cichy złodziej kości” pod taką nazwą znana jest osteoporoza. Często nie widzimy żadnych jej objawów, a zwiększanie ubytku kości zauważamy dopiero wtedy, kiedy dochodzi do złamań. Dlaczego tak późno wykrywamy osteoporozę i jakie są jej przyczyny?
Osteoporoza to bardzo niebezpieczna i podstępna choroba powodująca, że kości są mniej wytrzymałe, co w konsekwencji powoduje większe ryzyko ich złamań. Rzeczywiście pierwszych jej symptomów nie zaobserwujemy bez specjalistycznych badań. Niestety w osteoporozie pierwszymi zauważalnymi objawami są dopiero złamania, które mogą powodować obniżony wzrost i zgarbioną sylwetkę.
Należy nadmienić, że do ok. 20 roku życia, kiedy rośniemy, nasze kości osiągają maksymalną masę, natomiast po tym czasie, szczególnie po 40 roku życia, dochodzi do przewagi procesów resorpcyjnych. Kość jest nieustannie przebudowywana, stare jej części zostają usunięte i zastąpione nową, silniejszą. U zdrowej osoby cały czas panuje równowaga dwóch procesów: kościotworzenia i niszczenia starej kości. Niestety w związku ze starzeniem się organizmu i dodatkowo innymi czynnikami ryzyka rozwoju osteoporozy, w pewnym momencie życia dochodzi do tego, że kość nie nadąża z naprawą uszkodzeń i może dochodzić do złamań. Wraz z wiekiem to ryzyko się nasila.
Co może być pierwszym objawem choroby, który powinien nas zaniepokoić?
Dość często jest to obniżenie wzrostu powyżej 4cm, co może skutkować np. niedosięganiem do górnej półki szafki, a także pojawienie się wdowiego garbu, ograniczenie ruchomości kręgosłupa, ból kręgosłupa w spoczynku lub wzmagający się przy kaszlu czy kichaniu. Może wystąpić również ból kończyny bez żadnej przyczyny lub po niewielkim urazie. Niestety wszystkie te objawy związane są już z dokonanymi złamaniami kręgów lub kości kończyn. ...
DY