Rozmaitości
Źródło: ORG
Źródło: ORG

Ciekawe spotkania, cenne inicjatywy

Trwa trzynasta edycja Festiwalu Nauki i Sztuki. Jego program obfituje różnorodnością, włączając niemalże wszystkie dziedziny naszego życia. Tej inicjatywy nie można więc przegapić!

Przez dwa kolejne październikowe weekendy (6-8 oraz 14-16) zainteresowani mają możliwość uczestniczenia w spotkaniach warsztatowych z rzeźbiarstwa, dziennikarstwa, wykładach, konferencjach naukowo-historycznych, zajęciach terenowych, pokazach i eksperymentach chemicznych, zajęciach plastycznych oraz koncertach. Ponadto można zwiedzać towarzyszące seminariom wystawy, wernisaże fotograficzne i stoiska.

Trochę literatury, przyrody i sztuki

Tegoroczny festiwal zainaugurowano w czwartek, 6 października. Zgromadzeni w Pałacu Ogińskich mieli okazję wysłuchać wykładów o sztuce hiszpańskiej XX wieku oraz zwyczajach pogrzebowych w Polsce i na świecie. „Festiwalowe spotkanie ze sztuką” poprowadziła kustosz Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, dr Dorota Pikula.

Program kolejnego dnia w dużej mierze poświecono przypadającemu obecnie Międzynarodowemu Rokowi Lasów. W Instytucie Biologii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego miał miejsce blok tematyczny przygotowany we współpracy m.in. z Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych w Warszawie, Nadleśnictwem Siedlce oraz Ligą Ochrony Przyrody. Wykładom towarzyszyły wystawy: „Grzyby Białowieskiej Puszczy”, „Lasy dla ludzi” oraz „Ptaki lasu”.

Tematykę leśnictwa kontynuowano w sobotę, 8 października. Tego dnia zorganizowano również warsztaty rzeźbiarskie „Sztuka inspirowana nauką!”. Chętnych do lepienia i rzeźbienia w glinie nie brakowało, podobnie jak podczas festiwalowych zajęć w terenie na ścieżce edukacji przyrodniczo-leśnej „Lipniak”. W programie znalazło się ognisko, poczęstunek oraz próba wokalna pod hasłem „Zaśpiewaj z nadleśniczym”.

Piątkowe popołudnie zdominowały tematy literackie oraz historyczne. Prelekcje pod hasłem „Literatura małych ojczyzn” przygotowali pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej na Wydziale Humanistycznym UPH – dr Renata Tarasiuk, dr Andrzej Borkowski, dr Ewa Borkowska oraz mgr Artur Ziontek. O 18.00 zaś, w kościele pw. Ducha Świętego została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem o. Stanisława Marii Piętki OFMConv, gwardiana klasztoru i kustosza sanktuarium w Niepokalanowie. Po Eucharystii, z okazji 70 rocznicy męczeńskiej śmierci Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, zorganizowano konferencję nt. „Ślad na ziemi. Św. M. M. Kolbe – modlitwa i czyn”.

Co jeszcze przed nami?

Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji uczestniczyć w festiwalowych spotkaniach, mogą skorzystać z inicjatyw, które zostaną zorganizowane w piątek, sobotę i niedzielę, 14-16 października. W programie m.in.: Transdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Promieniowanie jako wyzwanie, szansa i zagrożenie dla bezpieczeństwa współczesnego człowieka”, zorganizowana w ramach przypadającego obecnie Międzynarodowego Roku Chemii i Marii Skłodowskiej-Curie. Sympozjum zostanie podzielone na dwie sesje naukowe – „Promieniowanie w środowisku człowieka” oraz „Homoelectronicus jako paradygmat człowieka”. Ponadto zostaną zorganizowane wykłady dla młodzieży i dorosłych oraz – nie lada gratka dla lubiących eksperymenty – chemiczne pokazy. „Festiwalowy Uniwersytet Dzieci” zaprasza z kolei tych najmłodszych, których po ścieżkach fizyki poprowadzi mgr Marcin Paweł Sadowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Przedostatni dzień festiwalu poświęcono kolejnym wykładom z chemii oraz konferencji naukowo-historycznej „Promieniotwórczość w onkologii”, którą przygotuje Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa w Siedlcach, dla uczczenia pamięci Marii Skłodowskiej-Curie.

Ci, którzy podzielają pasję Danuty Giewartowskiej, wielkiej miłośniczki irysów i sztuki, powinni wybrać się na jej wykład. „Irysowe piękności” – już w sobotę, 15 października, od 15.30. Amatorzy dziennikarstwa natomiast nie mogą przegapić panelu pisarek pt. „Rzeczpospolita Babska Literkami Pisana… czyli trup w szafie”. Start – już o 15.00, w sali teatralnej Centrum Kultury i Sztuki.

Trzecia odsłona tematów związanych z Międzynarodowym Rokiem Lasów 2011 nastąpi w niedzielę, 16 października. W sali widowiskowej „Podlasie” zaplanowano wykłady, które poprzedzą wręczenie Medali Polskiej Niezapominajki, czyli wyróżnień dla osób i instytucji współpracujących z Nadleśnictwem Siedlce. O 16.00 rozpocznie się koncert Kwartetu Smyczkowego „Aleksandria”, a tuż po nim – prezentacja prac rzeźbiarskich z zajęć warsztatowych „Gliniany las”. Szczegółowe informacje o przedsięwzięciu dostępne są na stronie www.festiwal.uph.edu.pl. Zapraszamy!

GU