Ciepła zupa i dach nad głową
Ludzie starsi, niepełnosprawni, samotni czy bezdomni są w okresie zimowym szczególnie narażeni na wychłodzenie organizmu, a w rezultacie na utratę zdrowia, a nawet życia. – Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie – podkreślają włodarze miast i gmin z regionu, ośrodki pomocy społecznej, policjanci i strażnicy miejscy. Widząc leżącego na przystanku komunikacji miejskiej, parkowej ławce, nie wahajmy się zadzwonić pod nr 112 lub 997. Telefon przechodnia już nieraz uratował czyjeś życie.
Siedlce
W regionie działa wiele instytucji i placówek zapewniających wsparcie potrzebującym. W Siedlcach są to: Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (ul. Sienkiewicza 32); Stowarzyszenie Pomocy Społecznej, Rehabilitacji i Resocjalizacji im. H. Ch. Kofoeda (ul. Świętojańska 4) oferujące gorący posiłek, a także możliwość skorzystania z łaźni i pralni; Polski Komitet Pomocy Społecznej (magazyn ul. Starzyńskiego 4); Schronisko dla Osób Bezdomnych (ul. Południowa 1), gdzie można otrzymać nocleg i ciepły posiłek; Caritas Diecezji Siedleckiej (ul. Bp. Świrskiego 57) zapewniająca bezdomnym i ubogim jedzenie w stołówce oraz pomoc rzeczową; Polski Czerwony Krzyż (ul. Poniatowskiego 26).
Powiat bialski, rycki i łukowski
Przy Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim funkcjonuje bezpłatny, całodobowy telefon o numerze 987, pod którym można uzyskać wszelkie informacje na temat noclegowni, jadłodajni czy punktów udzielania pomocy rzeczowej i finansowej na terenie województwa. W powiecie bialskim bezdomni mogą korzystać z ogrzewalni i noclegowni mieszczącej się w Białej Podlaskiej przy ul. Kolejowej 11 oraz Wielopokoleniowego Domu Pomocy dla Bezdomnych znajdującego się w miejscowości Wysokie (gm. Międzyrzec Podlaski). Osoby bez dachu nad głową z powiatu łukowskiego mogą liczyć na pomoc w Osadzie dla Osób Bezdomnych MONAR-MARKOT w Wilczyskach (gm. Wola Mysłowska). Potrzebujący z powiatu ryckiego znajdą nocleg w Wielopokoleniowym Domu dla Bezdomnych w Podlodowie (gm. Ułęż).
MD