Kultura

Cierpienie z dwóch perspektyw

13 kwietnia w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Droga krzyżowa”. Na ekspozycji zaprezentowano prace Edwarda i Adama Korszunów.

E. Korszun zasłynął jako rzeźbiarz ludowy. Urodził się w 1943 r. Przez całe życie mieszkał i pracował w Rossoszu. Swoją przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 27 lat. Był samoukiem. Własne umiejętności doskonalił na warsztatach i plenerach rzeźbiarskich. Początkowo tworzył rzeźby o tematyce ludowej z motywami wiejskimi. Potem poświęcił się tematyce sakralnej. Jego ulubionymi motywami był Chrystus frasobliwy, Matka z Dzieciątkiem, Pieta i ukrzyżowanie Jezusa.

Na swoim koncie miał również wiele płaskorzeźb. Rzeźbił w dębie i lipie. Jego prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i na świecie. Parę z nich możemy oglądać także w zasobach Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej. Wiele trafiło też do mieszkańców Rossosza i okolic. Kilka z nich wykonał do parafialnego kościoła; był to m.in. bogato rzeźbiony karawan, tron z baldachimem do prezbiterium świątyni, a także pamiątkowe tablice z nazwiskami poległych za wolność ojczyzny.

 

Podsumowanie twórczości

E. Korszun nigdy nie malował swoich rzeźb. Charakteryzowały się one tym, że były starannie wykonane, precyzyjne i pełne detali. – Ojciec zmarł w 2002 r. Ostatnie lata życia poświęcił tworzeniu 14 stacji drogi krzyżowej. Uznawał je za swoje największe dzieło. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł