Cieszmy się folklorem!
Festiwal otworzyli: burmistrz miasta Wiesław Muszyński, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury Łukasz Zdolski i kierownik artystyczny imprezy Mirosław Megiel. W swoim przemówieniu włodarz podkreślił, że raz do roku na kilka dni Włodawa zamienia się w miasto światowego folkloru. - Jesteśmy zaszczyceni tym, że możemy gościć zespoły z różnych stron, poznawać ich kulturę, a także przypominać sobie nasze polskie tradycyjne tańce ludowe - stwierdził, witając artystów oraz zaproszonych gości. Na otwarcie festiwalu do Włodawy przyjechali m.in.: państwo Ganor z Izraela oraz dr Michał Gołoś, rektor Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej z Chełma. Obecni byli samorządowcy, dyrektorzy miejscowych placówek, kapłani oraz mieszkańcy, którzy co roku licznie przybywają na to kulturalne wydarzenie. - Cieszmy się folklorem! - takimi słowami zachęcał do zabawy licznie zgromadzoną na tzw. muszli publiczność Ł. Zdolski, dziękując jednocześnie za dobrą współpracę kierownikowi artystycznemu festiwalu.
M. Megiel, który prowadził imprezę oraz wystąpił tego wieczoru na deskach amfiteatru jako tancerz. Megiel, który od lat jest kierownikiem Zespołu Tańca Ludowego „Polesie”, z grupą dawnych tancerzy grupy wykonał tańce śląskie i lubelskie.
Czuję się tutaj jak w domu
Pierwszego dnia – obok gospodarza festiwalu – ZTL „Polesie” – wystąpiły zespoły ze Świdnika oraz Kiriat Motzkin. ZTL „Leszczyniacy”, który działa już 30 lat, przyjechał z założycielem, kierownikiem artystycznym i choreografem Lechem Leszczyńskim oraz kierownikiem muzycznym i wokalnym – Beatą Leszczyńską.
Duże zainteresowanie wzbudził występ tancerek z zaprzyjaźnionego z Włodawą miasta Kiryat Motzkin z Izraela. Z zespołem przyjechała Lea Piterman Ganor, która podzieliła się z widzami swoimi wspomnieniami związanymi z Włodawą. – Mój pradziad, dziad i ojciec pochodzą z tego miasta – mówiła po polsku. – Czuję się tutaj jak w domu – podkreślała. Dr L.P. Ganor, która jest założycielką i dyrektorką Mashmaut Center, czyli regionalnego ośrodka edukacyjnego w Kiryat Motzkin, to także inicjatorka partnerstwa miast Włodawa-Kiryat Motzkin. Jej zaangażowanie przypomniał burmistrz, dziękując za promowanie miasta. – Lea, jesteś ambasadorką Włodawy – zaznaczył Muszyński, wręczając Ganor medal jubileuszowy wybity z okazji 485-lecia miasta. Spotkanie z zespołem izraelskim zakończył wspólny śpiew „Alleluja”.
Przy dźwiękach baglamy
Drugi dzień festiwalu rozpoczął występ zespołu Viisuveeretajad z Tallina w Estonii. Następnie zaprezentował się Jonche Hristovski z Macedonii. Aplauz wzbudził występ Merry carousel z rosyjskiej Republiki Kałmucji. Grupa powstała w 1987 r. w Rosji, a zaledwie po dwóch latach nadano jej tytuł zespołu narodowego. Aktualnie liczy ok. 100 tancerzy. Podstawą repertuaru Wesołej karuzeli są tradycyjne i opracowane artystycznie tańce ludowe kałmuków tańczone w charakterystycznych strojach.
We wtorek na festiwalowej scenie wystąpiły zespoły z Turcji, Bośni i Hercegowiny oraz Włoch. Jako pierwszy zaprezentował się zespół Ankira Anadolu z pokazem tańców z różnych regionów kraju przy dźwiękach baglamy, zurny i dawul. Grupa z Sarajewa przedstawiła tańce i zabawy ludowe, z kolei zespół Gergent z Sycylii wystąpił z muzykami grającymi na tradycyjnych instrumentach.
Okazja do prezentacji dziedzictwa
W finałowym koncercie festiwalu wystąpiły zespoły: ZTL „Włodawiacy”, Volynjanochka z Ukrainy oraz Iberi z Gruzji. „Włodawiacy” mieli już okazję w tym roku występować na festiwalach folklorystycznych – w kwietniu byli w Sierpcu, a pod koniec czerwca w Macedonii. Wykonanie tańców ludowych na rodzimej scenie publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Przy okazji występu zespołu z Łucka widzowie mogli obejrzeć tradycyjne ukraińskie zabawki i instrumenty ludowe. Ostatnim akcentem był występ gruzińskiego zespołu, który pokazał tańce z różnych regionów kraju.
Międzynarodowe spotkania folklorystyczne to okazja do prezentacji kultury, zacieśniania więzi oraz nauka poszanowania dziedzictwa narodowego – własnego i innych narodów.
Organizatorami XXVII Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem byli: burmistrz Włodawy i Włodawski Dom Kultury.
Joanna Szubstarska