Rozmowy

Cieszymy się każdym powołaniem

Rozmowa z ks. dr. Mariuszem Świdrem, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

Diecezja świętuje 25 rocznicę wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Imię Papieża Polaka nosi Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Siedleckiej. Patron zobowiązuje! Księże Rektorze, wiele lat temu mówiło się o pokoleniu Jana Pawła II i „powołaniowym boomie” z tym związanym. Może dzisiaj - przy spadającej liczbie kapłanów - warto byłoby znów zwrócić się do świętego papieża z Polski o pomoc? W jaki sposób seminarium czci papieską pamięć? O co modlicie się za jego wstawiennictwem?

Św. Jan Paweł II patronuje naszemu seminarium - co podkreślamy z dumą - od roku 1990, kiedy formacja seminaryjna została przeniesiona z Siedlec do nowego gmachu w Nowym Opolu.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Papież Polak jest obecny w naszym codziennym życiu seminaryjnym. Mogę powiedzieć, że to jeden z mieszkańców naszego domu. W seminarium bowiem posiadamy jego relikwie. Jest niemalże gospodarzem domu, ponieważ to właśnie on z wyraźnym, serdecznym uśmiechem na twarzy widocznym na jego popiersiu umieszczonym przy wejściu do seminarium wita wszystkich gości. Codziennie w naszej wspólnotowej modlitwie zwracamy się do niego słowami: „Święty Janie Pawle II, błagaj Boga o łaski dla seminarium, którego jesteś Patronem”. W kaplicy znajduje się piękna mozaika, na której papież, unosząc rękę, błogosławi. W naszym domu formacyjnym przechowujemy jeszcze jedną szczególną „relikwię” – ogromny drewniany ołtarz, na którym Jan Paweł II celebrował Eucharystię na siedleckich błoniach 10 czerwca 1999 r. Ponadto, zarówno na wykładach, jak i w osobistej lekturze staramy się zgłębiać bogactwo jego nauczania tak w zakresie teologii moralnej, dogmatycznej, jak i teologii pastoralnej.

Nie ulega wątpliwości, że wybór kard. Karola Wojtyły na papieża 16 października 1978 r. zaowocował licznymi powołaniami kapłańskimi i zakonnymi, również w naszej diecezji. ...

AW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł