Co gra w duszy Mariana Kwasowca?
Wydawcą publikacji, która ukazała się w ramach dziesiątej edycji „Radzyńskich Wędrówek Literackich”, jest Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” działające przy Radzyńskim Ośrodku Kultury. Tomik stanowi zapis koncertu radzynianina M. Kwasowca, jaki odbył się 25 sierpnia 2019 r. w ramach Letniej Sceny Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Muzyk - w towarzystwie Wojciecha Gila (gitara), Roberta Boski (gitara basowa) i Marcina Melchiora (perkusja) - wykonał wówczas 12 utworów. - Ich teksty zainspirowały nas do powstania tego wydawnictwa i udostępnienia szerszej publiczności. Postanowiliśmy też wzbogacić je zdjęciami, zapisem nutowym, a także odnośnikami (kody QR) do powstałych podczas wspomnianego koncertu nagrań - powiedział Robert Mazurek, dyrektor ROK.
– Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę do powstania tej publikacji: Przemysławowi Krupskiemu, Tomaszowi Młynarczykowi, Markowi Chromikowi i Markowi Miturze. To dzięki nim osoby, które nie uczestniczyły w koncercie, będą mogły w każdej chwili nadrobić zaległości. A wierzcie mi, naprawdę warto! – dodaje Mazurek.
Życie, czas, plaga
Koncert zainaugurował tytułowy utwór „Moja dusza”. Następnie muzyk zagrał kompozycję poświęconą Matce Boskiej Częstochowskiej. – To piosenka napisana specjalnie dla naszej Królowej Polski w podziękowaniu za cud. Dzięki Niej dzisiaj żyję. Bardzo chciałbym zaśpiewać ten utwór w Częstochowie – wyznał M. Kwasowiec.
Widzowie usłyszeli też nowość, której nie ma w tomiku. Nosi ona tytuł „Mój czas, Twój czas”, w którym autor radzi m.in., by brać życie garściami, bo nie wiadomo, ile jeszcze ono potrwa. Z kolei w „Jak będzie luźniej” muzyk dziękuje „za ranne wstawanie, za wszystkie męki i gitary dźwięki”, zauważając jednocześnie: „Tak mało czasu mi pozostanie, a muszę jeszcze tyle naprawić, by duszę mą zbawić”, a także że „Nie wszyscy mają to szczęście u Pana, niektórzy wybrali za idola szatana”.
W utworze „Plaga” H. Kwasowiec, nawiązując do pandemii koronawirusa, pyta Boga: „Dlaczego rzuciłeś tą plagą dzisiaj w nas? Czy to kara, czy łaska? Może aż tak mocno musiałeś uderzyć na ten czas”. Prosi też: „Przywróć, Boże, normalność i pozwól ludziom żyć i proszę Cię, przebacz nam”.
Nie dzielmy się i cześć!
Nie zabrakło też odniesień do aktualnych wydarzeń. – Do napisania utworu pt. „Lepszy” zainspirowały mnie szczepienia, zwłaszcza na wyższych uczelniach – powiedział M. Kwasowiec, który w swojej najnowszej kompozycji komentuje m.in. zachowanie aktorów, którzy zaszczepili się poza kolejnością: „Czy ty jesteś lepszy, czy ja, odpowie ci Janda. Czy ja jestem lepszy, czy ty, powie ci Zborowski. Czy ty jesteś lepszy, czy ja, już Kazik nie śpiewa”. Podkreśla też: „Jak przykro mi dzisiaj jest, że muszę wybierać też, co dobre jest dla mnie, co złe, i z ludźmi to dzieli mnie. Mój utwór skromny jest, (…) ma w sobie taką treść: nie dzielmy się i cześć”.
Marian Kwasowiec urodził się w 1952 r. w Radzyniu Podlaskim. Perkusista, gitarzysta, wokalista, autor tekstów i kompozytor. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w 1968 r. od zespołu Rybałci. Następnie współtworzył zespoły Bardowie oraz Konkret, z którymi z powodzeniem brał udział w różnych konkursach i przeglądach muzycznych. W 1995 r. zaczął współpracę z orkiestrą dętą, dwukrotnie wyjeżdżając z nią na Węgry, gdzie odnosił duże sukcesy. Przez cały czas mieszka i tworzy w Radzyniu Podlaskim.
MD