Co mówi Duch Święty do Kościoła? (1)
Dokument liczy 41 stron, został opracowany w oparciu o naukowe standardy. Na jego wstępie dowiadujemy się, iż „spotkania synodalne zorganizowało od 30 do 65% parafii w Polsce”, szacuje się, iż wzięło w nich udział ok. 50 tys. osób (wg ISKK liczbę tę należy podwoić, biorąc zaś pod uwagę dane z diecezji, osoby, które wzięły udział w synodzie drogą internetową, przekroczyłaby ona 200 tys.). Kolejne rozdziały zawierają omówienie poszczególnych kwestii uporządkowanych według kategorii: nadzieje, lęki i obawy; spotkanie; towarzyszenie; słuchanie; zabieranie głosu; dialog; celebracja; misja; ekumenizm; władza i odpowiedzialność; owoce synodu. Całość kończy aneks metodologiczny.
Niewątpliwym walorem syntezy jest prosty, pozbawiony naukowego żargonu język, logiczny układ, jak też wielość świadectw osób wypowiadających się w poszczególnych kwestiach. To sprawia, że jest lekturą dla wszystkich, dosłownie. Podobnie zresztą jak opracowanie diecezjalne (liczące 10 stron), zawierające wnioski ze spotkań synodalnych z diecezji siedleckiej, dostępne na www.synod.org.pl/diecezja-siedlecka (umieszczone w kontekście „Syntezy krajowej”).
Mamy zatem dokument stanowiący zapis pewnej drogi czy raczej – ujmując temat precyzyjniej – tak naprawdę dopiero jej początku.
Co dalej?
W sensie formalnym kolejnym krokiem będzie etap kontynentalny (do marca 2023 r.) i synod biskupów w Rzymie (październik 2023 r.). ...
Ks. Paweł Siedlanowski