Opinie
Źródło: Arch. Rodz.
Źródło: Arch. Rodz.

Co może maluczka wiara?

„Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim” (Mt 18,3-4) - tłumaczył Jezus swoim uczniom. Czy dzieci mogą uświęcać dorosłych?

Nie ma wątpliwości, a potwierdzają to badania, że wiara dzieci zależy od wiary rodziców. To dom rodzinny jest pierwszą i najlepszą szkołą życia religijnego. Dlatego wierzący rodzice, których dorastająca pociecha odchodzi od Kościoła i odwraca się od wartości, które przez wiele lat starali się mu wpoić, sytuację tę odbierają jako wielką życiową porażkę. Ale bywa też odwrotnie: przyjście na świat dziecka staje się dla rodziców okazją zbliżenia się do Boga.

Rodzicielstwo otwiera na Boga

Katarzyna i Mirosław Suchoniowie z Siedlec są przekonani, że sam fakt stania się rodzicem otwiera na doświadczenie Boga. – Zrozumieliśmy to, kiedy przeżyliśmy poronienie i przez jakiś czas staraliśmy się o kolejne dziecko. Poczuliśmy wtedy bardzo namacalnie, że to Bóg jest Panem życia i śmierci. Nie jesteśmy w stanie sami tego życia dać ani go przywrócić. Tym samym bycie rodzicem nieustannie uczy pokory, co jest konieczne, kiedy chcemy być ludźmi wiary. Jesteśmy stworzeniem, które staje wobec Stwórcy. On wie lepiej, co dla nas dobre – mówi pani Kasia. – Dzieci nie zawsze spełniają oczekiwania i ambicje rodziców, bo ani nie są nami, ani przedłużeniem nas. Bóg ma pomysł na nas jako ich rodziców, ale i konkretny plan dla nich. A z tym wiąże się zaufanie i zawierzenie. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł