Opinie
Źródło: K
Źródło: K

Co nam przyniósł miniony 2013 r.?

Za nami 2013 r. Czym żyli mieszkańcy regionu przez ostatnie 12 miesięcy? Co nam przyniósł ubiegły rok? Czym zaskoczył? Oto nasz subiektywny przegląd najciekawszych wydarzeń minionego roku.

STYCZEŃ

– Od 1 stycznia na terenie powiatu siedleckiego zaczął obowiązywać nowy sposób funkcjonowania policyjnych struktur. W miejsce posterunków działających w ramach KMP utworzono czynne całą dobę komisariaty – w Mordach, Mokobodach i Skórcu.

– 5 stycznia o. Jacek Pyl z zakonu misjonarzy oblatów przyjął sakrę biskupią w odeskiej katedrze. Pochodzący z Podłęża k. Garwolina zakonnik jest drugim w historii biskupem pomocniczym diecezji odesko-symferopolskiej. Jego mottem są słowa: „Ewangelizować ubogich”.

– 7 stycznia we Włodawie otwarto krytą pływalnię i rozbudowaną halę Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Koszt inwestycji to 17,5 mln zł.

– 13 stycznia w rodzinnej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie 20 rocznicę przyjęcia sakry biskupiej świętował bp Henryk Tomasik. Najdalszą drogę na uroczystość pokonał bp Cyryl Klimowicz z Irkucka na Syberii.

– 17 stycznia burmistrz Łukowa Dariusz Szustek odebrał – przyznane w ramach rankingu „Perły Samorządu 2012” – wyróżnienie dla najlepszego włodarza w podkategorii „miasta do 100 tys. mieszkańców”.

– 19 stycznia Nuncjatura Apostolska w Polsce zakomunikowała, że Ojciec Święty Benedykt XVI mianował nowego biskupa pomocniczego dla diecezji siedleckiej. Został nim wikariusz generalny i kanclerz kurii ks. prałat dr Piotr Sawczuk.

– 23 stycznia w wieku 83 lat zmarł prymas Polski kard. Józef Glemp.

– 27 stycznia upłynął w Terespolu pod hasłem wręczania nagród. W kategorii „przedsięwzięcie roku” nagrodzono projekt kanalizacji miasta oraz rewitalizacji jego centrum. Tytuł „Zasłużony dla miasta” przyznano Kołu Miłośników Fortyfikacji i Historii.

– 31 stycznia radni gminy Janów Podlaski ustalili, że patronem hali sportowej przy Gimnazjum nr 2 będzie Janusz Kowalczyk, trener ciężarowców.

LUTY

– 2 lutego Żaneta Płudowska z Siedlec została pierwszą wicemiss Polonia 2012.

– 3 lutego w Terespolu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich. Zaprezentowało się w nim 29 chórów i 600 wykonawców z Polski, Białorusi i Ukrainy.

– 4 lutego w Kąkolewnicy i Dębowej Kłodzie odbyły się przedterminowe wybory wójtów. W Kąkolewnicy wygrał Zbigniew Ładny, a w Dębowej Kłodzie Grażyna Lamczyk.

– 4 lutego, podczas Międzynarodowego Mazowieckiego Kongresu Turystyki, oficjalnie otwarto Drogę Jakubową w Siedlcach i Rozbitym Kamieniu. Liczy ona 115 km i wiedzie przez cztery gminy powiatu siedleckiego.

– 11 lutego Ojciec Święty Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji z posługi Biskupa Rzymu. Ogłosił ją w czasie konsystorza zwyczajnego. Dzień ten przeszedł do historii Kościoła i świata, bowiem od czasów średniowiecza żaden papież nie złożył rezygnacji z urzędu.

– 14 lutego uroczyście przecięto wstęgę na targowisku miejskim w Łosicach. Koszt inwestycji wyniósł 2 mln zł.

– 14 lutego Zespołowi Szkół w Rudzie Talubskiej został wręczony medal Zgromadzenia Księży Michalitów – Benemerenti Congregationis Sancti Michaëlis Archangeli.

– 21 lutego Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł, że wójt gminy Czemierniki Kazimierz Sobieszek zataił, iż przez kilka miesięcy był tajnym współpracownikiem kontrwywiadu wojskowego PRL.

– 28 lutego, o 20.00, zakończył się pontyfikat Benedykta XVI.

MARZEC

– 4 marca otwarto halę sportowo-widowiskową przy ul. Sitnickiej w Białej Podlaskiej. Inwestycja kosztowała prawie 20 mln zł.

 – 7 marca Siedlce zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obligacje komunalne o wartości 25,1 mln zł wprowadzono na rynek papierów Catalyst. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł