Rozmaitości
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Co nieco o sercu

Nagła śmierć sercowa może dotknąć każdego. Rocznie z jej powodu umiera więcej osób niż na raka płuc, raka piersi i HIV/AIDS razem wzięte, a często jest mylona z zawałem. Teraz można o niej przeczytać na specjalnie uruchomionej stronie.

Do tej pory pacjenci szukający informacji o elektroterapii mieli problem ze znalezieniem dobrego źródła wiedzy, z którego mogliby dowiedzieć się, jak pracuje serce, na czym polega choroba i jak ją leczyć. Na stronie dobre-serce.pl mogą znaleźć artykuły na temat zabiegu ablacji, wszczepienia stymulatora serca czy kardiowertera-defibrylatora. Znajduje się tam też wiele artykułów, które wyjaśniają pojęcia kardiologiczne – np. jaka jest różnica między zawałem a nagłą śmiercią sercową.

Zawał czy śmierć

Zdecydowana większość osób myli zawał z nagłą śmiercią sercową, choć są to dwie różne rzeczy. O ile o przyczynach i profilaktyce zawału wiemy stosunkowo dużo, o tyle nagła śmierć sercowa jest pojęciem nieznanym. Tymczasem przyczyną nagłej śmierci sercowej, czyli nieoczekiwanego zatrzymania akcji serca, są poważne zaburzenia w pracy serca związane z przewodzeniem impulsów. Warto zdać sobie sprawę, że kluczową kwestią jest szybkie działanie – jeżeli chory z nagłym zatrzymaniem krążenia nie otrzyma natychmiastowej pomocy w postaci impulsu elektrycznego, który pobudzi serce do życia, to w ciągu kilku minut umiera. Nagłe zatrzymanie krążenia bez znacznych ubytków neurologicznych przeżywa tylko 6% osób. Wszczepialny kardiowerter-defibrylator zdecydowanie zwiększa szansę przeżycia.

Każdy zagrożony

Nagła śmierć sercowa, efekt nagłego zatrzymania krążenia, może dotknąć każdego. Jest najczęstszą przyczyną zgonów w wyniku choroby wieńcowej w uprzemysłowionym świecie. Najskuteczniejszą metodą jej zapobiegania u osób wysokiego ryzyka jest – według międzynarodowych wytycznych – implantowany kardiowerter-defibrylator dostarczający impuls elektryczny. Szybkie i właściwe rozpoznanie choroby gwarantuje podjęcie skutecznego leczenia ratującego życie ludzkie.

Serwis www.dobre-serce.pl skierowany jest przede wszystkim do pacjentów, którzy zostali lub mają być poddani zabiegowi elektroterapii. Informacje na stronie w możliwie prosty sposób przedstawiają podstawowe informacje na temat budowy i funkcjonowania serca oraz jego najczęstszych chorób. To strona dla tych, którzy poszukują odpowiedzi na pytania dotyczące życia ze wszczepionym urządzeniem.

Także pacjenci cierpiący na migotanie przedsionków zakwalifikowani do zabiegu ablacji mogą znaleźć praktyczne informacje dotyczące tej terapii. Osoby, którym zdarzają się niewyjaśnione utraty świadomości i omdlenia znajdą informacje dotyczące możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, prowadzących do poprawy ich stanu klinicznego.

Natomiast osoby dbające o zdrowie mają okazję sprawdzić kondycję swojego serca na podstawie informacji o frakcji wyrzutowej i na tej podstawie określić zagrożenie nagłą śmiercią sercową.

Interaktywnie

Serwis www.dobre-serce.pl to również platforma wymiany informacji. Umieszczone są tam wiadomości o wydarzeniach skierowanych do pacjentów (spotkaniach edukacyjnych, imprezach promujących zdrowy tryb życia), praktyczne informacje dotyczące codziennego życia po implantacji, a także nowościach technologicznych i sprzętowych dostępnych w polskich ośrodkach.

JAG