Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Co robić, gdy człowiek przestaje chcieć żyć?

Rozmowa z Halszką Witkowską, suicydologiem, ekspertem biura ds. zapobiegania zachowaniom samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, autorką książki „Życie mimo wszystko. Rozmowy o samobójstwie”.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat nie mieliśmy jakiegoś znaczącego skoku liczby samobójstw, cały czas oscyluje ona wokół 5 tys. Ale mamy wzrost liczby prób samobójczych i to jest alarmujące. W Polsce istnieją dwa źródła danych: Główny Urząd Statystyczny prowadzi statystyki, a policja zbiera dane. Ci, którzy nie wiedzą, jak z nich korzystać, wyciągają niewłaściwe wnioski. Bo czasem łączy się w statystykach próby samobójcze z samobójstwami. Jedyna grupa wiekowa, w której rzeczywiście zauważyliśmy wzrost liczby samobójstw, to seniorzy, czyli osoby powyżej 60 roku życia. Wśród nich to 50% wzrost na przestrzeni dziesięciu lat.

Temat samobójstw to do niedawna tabu. Jednak w ostatnich latach coś się zmieniło…

Przede wszystkim coraz częściej zaczynamy poruszać tematy medialnie, społecznie problematyczne – takie, które wcześniej były zamiatane pod dywan. Dziś znalazła się do tego przestrzeń, ale też zmieniło się nasze spojrzenie na ten problem. Temat samobójstw był uznawany za coś tajemniczego, groźnego. Często też obawiano się efektu Wertera, czyli tego, że mówienie o tym w nieprawidłowy sposób wywoła kolejne zachowania samobójcze, zapominając o efekcie Papageno, czyli mówieniu w taki sposób, by zachowań samobójczych było mniej. Nie bez echa pozostały również działania naszego projektu „Życie warte jest rozmowy”, działającego od 2018 r., którego głównym przekazem stało się nie tylko łamanie społecznego tabu wokół tego tematu, ale także promowanie pierwszej pomocy emocjonalnej, która także może uratować czyjeś życie. Pokazujemy, że temat samobójstw powinniśmy pokazywać od strony życia, a nie śmierci. Warto także zaznaczyć, że po raz pierwszy w Polsce został uruchomiony ogólnopolski program Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 z ramienia Ministerstwa Zdrowia. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł