Co to takiego „Piąta Ewangelia”?
Za nami IX Tydzień Biblijny, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To wyjście apostołów i uczniów Pańskich miało swój początek w Jerozolimie, Świętym Mieście, które wybrał Bóg.
Jednak jego mieszkańcy nie zawsze byli święci. Dlaczego? Ponieważ uznając swoje ludzkie racje, zabijali proroków Boga. Z tego miasta, które słyszało szept modlitwy Jezusa w Ogrójcu, z tej góry, na którą wetknięto krzyż z przybitym doń Synem Bożym, z tej właśnie miejscowości, z której Jezus wstąpił do nieba, wychodzi na cały świat niewielka liczba tych, którzy poprzez głoszenie Dobrej Nowiny o zmartwychwstałym Chrystusie i kochającym nas Bogu, przyciągają do Stwórcy całe rzesze wiernych.
Co to byli za ludzie? Czym się zajmowali? Jak wyglądał ich codzienność przed powołaniem? W jakich mieszkali domach? Co jedli? Z czego się utrzymywali? Jak się ze sobą komunikowali oraz czym żyli? Jak się przemieszczali i jak wyglądała ich rozrywka? Aby uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, najlepiej jest „przeczytać” Piątą Ewangelię! Ale przecież są tylko cztery jej wersje!? Otóż nie! Piąta Ewangelia to sama Ziemia Święta!
Stawiając stopy na tej ziemi
Kiedy stajemy własnymi stopami na ziemi izraelskiej tuż po opuszczeniu samolotu, wszystko wygląda inaczej, niż to sobie wyobrażaliśmy. Inaczej pachnie powietrze, inaczej śpiewa ptak, ciepło inaczej otula człowieka, a słońce jest jakby jaśniejsze! Dalej – wędrówka poprzez krainy Izraela i Palestyny. ...
Ks. Piotr Mazurek