Aktualności
Co z dopłatami?

Co z dopłatami?

Dopłaty bezpośrednie trafią do rolników w terminie - zapewnia ministerstwo rolnictwa, wyjaśniając, że na pewno zostaną przelane na konta rolników do czerwca.

– Płatności bezpośrednie wypłacane są w okresie od 1 grudnia roku złożenia wniosku do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Zatem ewentualne konsekwencje wobec państw członkowskich co do terminowości realizacji płatności bezpośrednich mogłyby zostać wyciągnięte ze strony Unii Europejskiej w przypadku niedotrzymania tego terminu – informuje ministerstwo rolnictwa, odpowiadając na pytania Polskiej Agencji Prasowej. – Wypłata płatności bezpośrednich w terminie wynikającym z przepisów unijnych nie jest w Polsce zagrożona – uspokajają ministerialni urzędnicy.

Ministerstwo wyjaśnia też, że Unia Europejska jeszcze nie przekazała Polsce pieniędzy na wypłatę dopłat – są one zwracane, a „zwrot środków z Unii Europejskiej następuje sukcesywnie po ok. dwóch miesiącach od daty wypłaty kolejnych transz. Oznacza to, że na realizację płatności bezpośrednich (również tych finansowanych z budżetu unijnego) konieczne jest wcześniejsze zabezpieczenie środków krajowych” – odnotowuje PAP.

LI