Aktualności
Co z legionellą?

Co z legionellą?

Występuje w środowisku wodnym i spotykamy ją w życiu na co dzień. - Spożycie wody zanieczyszczonej bakterią legionella nie jest niebezpieczne dla organizmu. Nie przenosi się ona także z człowieka na człowieka - mówi Joanna Like, dyrektor siedleckiego sanepidu.

Przed kilkunastoma dniami zakażenie bakterią legionella stwierdzono na terenie Rzeszowa. Kolejne przypadki potwierdzono też na Lubelszczyźnie, w Małopolsce i Wielkopolsce.

 

Zakaźna, ale nie zaraźliwa

Bakteria legionella wywołuje legionelozę, czyli chorobę układu oddechowego. Infekcja może mieć łagodny grypopodobny przebieg lub powodować wymagające hospitalizacji i leczenia silnymi antybiotykami ciężkie zapalenie płuc.

Źródłem zakażenia jest ciepłe i wilgotne środowisko. – Ta bakteria stanowi niebezpieczeństwo dla organizmu człowieka tylko wtedy, gdy dostanie się do niego przez układ oddechowy. Zarazić można się poprzez wdychanie tzw. mgiełki wodnej, w której znajdują się cząsteczki pary zawierającej bakterie – tłumaczy J. Like. – Spożycie zanieczyszczonej bakteria wody nie jest niebezpieczne dla organizmu. Legioneloza nie rozprzestrzenia się tak jak Covid 19, jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie przenosi się z człowieka na człowieka – zaznacza dyrektor sanepidu. Bakteria znajduje się w takich miejscach jak: prysznice, krany, baseny, klimatyzatory czy nawilżacze powietrza.

 

Kilka przypadków

Między 2018 a 2021 r. w mieście i powiecie nie odnotowano żadnego zachorowania na legionelozę. – W 2022 r. był jeden przypadek z miasta. W tym roku sanepid odnotował dwa: jeden z miasta, drugi z powiatu. Obie osoby były hospitalizowane. Jedna osoba zmarła, ale miała inne choroby współistniejące – zaznacza dyrektor sanepidu. I przypomina, że do badania wody przeznaczonej do spożycia pod kątem bakterii zobowiązane są podmioty lecznicze oraz obiekty użyteczności publicznej, czyli szkoły, przedszkola, urzędy. – W tym roku w czterech domach, gdzie przebywają studenci, oraz w placówce oświatowo-wychowawczej z terenu powiatu odnotowano przekroczenia norm. Sytuacja jest już opanowana – podkreśla J. Like. – Jeśli chodzi o obiekty lecznicze, przekroczenia wykryto w czterech z nich. W dwóch sytuacja jest już unormowana, w pozostałych trwa postępowanie – zaznacza dyrektor sanepidu.

 

Jak się uchronić?

Nie dopuszczać do zastoju wody – po powrocie z kilkudniowego urlopu najpierw warto przepłukać instalację. – Należy podnieść temperaturę wody do 55°C i powyżej. A następnie przepuścić gorącą wodę przez całą instalację, aby mieć pewność, że została ona zdezynfekowana – zaleca J. Like. Warto także regularnie czyść i odkamieniać zlew oraz słuchawkę prysznicową, oczyszczać i dezynfekować klimatyzatory oraz nawilżacze powietrza.

HAH