Rozmowy
Źródło: ARCHWIUM
Źródło: ARCHWIUM

Cofamy się, zamiast iść ku górze

Wszyscy wiemy, że dzieci i młodzież zbyt dużo czasu spędzają przed ekranem komputera i telewizora. W jaki sposób młode pokolenie korzysta dziś z mediów?

Dzieci i młodzież traktują media jako źródło zabawy oraz rozrywki, i to zaczyna być niepokojące. Młode pokolenie nie wychowuje się już w rodzinie czy grupie rówieśniczej, ale właśnie w środowisku medialnym. Telewizja i komputer zaczynają wypełniać młodemu człowiekowi cały wolny czas.

 Zauważmy, że 95% polskich dzieci codziennie korzysta z mediów. Z tego aż 60% z nich poświęca na to ponad kilka godzin dziennie. Warto uzmysłowić sobie, że dzieci nie mają świadomości, iż tak dużo czasu spędzają przy komputerze czy tv. Sięgają do mediów w celach rozrywkowych, a nie jak im się wydaje edukacyjnych. Z internetu korzysta aż 2,7 mln polskich dzieci w wieku 7-15 lat. Wielu dorosłych bezkrytycznie wierzy w przekaz płynący z reklam sprzętu elektronicznego i komputerowego. Wierzą, że dzięki takiemu czy innemu urządzeniu ich dzieci będą miały ułatwioną naukę. Niektórzy rodzice twierdzą też, że bez nowoczesnego sprzętu ich pociecha zostanie odizolowana od rówieśników, że będzie poszkodowana.     

Jakie zagrożenia ze strony mediów czyhają na dzieci?  

Psychiatrzy przekonują, że media naprawdę szkodzą rozwojowi intelektualnemu dzieci i młodzieży. Jeśli dziecko nadużywa telewizji czy komputera, pewne części jego mózgu nie mają nawet szansy się rozwinąć. Zbyt długi kontakt z mediami prowadzi do ograniczonego lub spowolnionego rozwoju języka i słownictwa. Zaburzeniom ulegają też procesy myślowe. Dzieci mają dziury w odpowiednim postrzeganiu rzeczywistości, ponieważ nie znają myślenia przyczynowo-skutkowego. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł