Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Coraz więcej podziękowań

Kustosz pratulińskiego sanktuarium ks. Jacek Guz zaprasza wszystkich diecezjan do modlitwy przez wstawiennictwo bł. Wincentego Lewoniuka i jego towarzyszy.

Kapłan szczególnie zachęca do udziału w Pratulińskiej Szkole Wiary, organizowanej 23 dnia każdego miesiąca. - Zaczynamy o 18.30 modlitwą różańcową, w ten sposób zawierzamy się Maryi.

O 19.00 sprawujemy Eucharystię. Po Mszy zapraszamy do modlitwy wstawienniczej. Jako wspólnota parafialna jesteśmy zobowiązani do przedstawiania Panu Bogu, przez wstawiennictwo bł. Męczenników Podlaskich, wszystkich próśb, które do nas napływają – zaznacza ks. J. Guz, zauważając, że intencje są przeróżne. – Przekazywane są osobiście, drogą listowną i elektroniczną. Czymś niesamowitym jest to, że w ślad za prośbami napływają też świadectwa i podziękowania. A to oznacza, że męczennicy działają. Nie są u nas „bezrobotni” i za to chwała Panu. To najbardziej cieszy serce księdza – mówi kapłan.

Z potrzeby serca

Kustosz zaznacza, że pielgrzymi przyjeżdżają do Pratulina po wiarę, ale także dają świadectwo wiary. Nazwa comiesięcznych spotkań nawiązuje do tego, że wszyscy przybywający do sanktuarium uczą się od siebie wzajemnie modlitwy, zawierzenia i zaufania Panu Bogu. W organizowanie Pratulińskiej Szkoły Wiary włączają się kapłani z całego dekanatu janowskiego. Chętnie przyjeżdżają do męczenników, by odprawić Msze św. i głosić słowo Boże dla pielgrzymów.

– Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 marca. Zaczynamy o 18.30. Eucharystii przewodniczyć będzie ks. Waldemar Tkaczuk, proboszcz parafii Konstantynów – informuje ksiądz kustosz. Jak wygląda frekwencja na PSW?

– W Echu jest za mało miejsca, by to opisać – żartuje ks. Jacek. – Z każdym miesiącem przybywa wiernych i kapłanów. Niektórzy jeszcze nie wiedzą o tych spotkaniach, dlatego dziękuję za zainteresowanie tym tematem. Inicjatywa służy przede wszystkim pogłębianiu wiary i wypływa prosto z serca. Powstała oddolnie, my nadaliśmy jej tylko formę liturgiczną. Od Unii Brzeskiej minęło ponad 400 lat, od męczeńskiej śmierci unitów 140 lat, a ja ciągle spotykam ludzi, którzy nie wiedzą zbyt wiele o męczennikach. W ich historii naprawdę widać nasze życie i problemy. Potrzebujemy umocnienia, stąd te spotkania – podkreśla ks. J. Guz.

Nowe wieści

W sanktuarium za chwilę ruszy kolejny sezon pielgrzymkowy. Od tego roku po Pratulinie gości będą oprowadzać nie tylko miejscowi duszpasterze, ale i niektórzy parafianie. Ci ostatni, jak przekonuje ks. Jacek, mają z racji pochodzenia naprawdę dużo do powiedzenia. Sanktuarium pomyślało też o dzieciach i młodzieży. Dla przedstawicieli młodego pokolenia będą wyświetlane wartościowe filmy z morałem. Sezon pielgrzymkowy w Pratulinie trwa od kwietnia do października.

Kult bł. Męczenników rozwija się nieustannie, a jednym z jego przejawów jest rosnące zainteresowanie ich relikwiami. Małe fragmenty doczesnych szczątków bohaterskich unitów są umieszczane nie tylko w polskich kościołach. – W czasie mojej obecności w Pratulinie (od września 2014 r.) do kurii wpłynęły trzy prośby spoza granic naszego kraju. Wiem, że relikwie bł. Męczenników dotarły nawet do Wietnamu. To wielka radość mojego serca – podsumowuje ks. J. Guz.

AWAW