Aktualności
Cudzoziemcy w regionie

Cudzoziemcy w regionie

Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce.

Przez pół roku przybyło ich ponad 60 tys., co stanowi wzrost o 24%. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia.

Dane statystyczne wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie 330 tys. obcokrajowców. Najwięcej na Mazowszu, bo aż 96,5 tys., a najmniej w województwie świętokrzyskim, tylko ok. 3,5 tys. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich 227,5 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – 16 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 160 nacji to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest prawdopodobnie tym, czym dla Polaka w Anglii czy w Niemczech. Zazwyczaj wiąże się to z lepiej płatną pracą i lepszym zabezpieczeniem zdrowotnym. Trzeba jednak zauważyć, że rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest trudna do oszacowania, ponieważ nie wszyscy są zgłaszani do ubezpieczeń społecznych – wielu obcokrajowców pracuje „na czarno”.

Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie – 227 503, białoruskie – 16 040, wietnamskie – 6 682.

Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie siedleckiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie – 2 770, białoruskie – 945, rosyjskie – 69.    

Czy na terenie działania siedleckiego ZUS (wschodnie Mazowsze) zmieniła się liczba pracujących cudzoziemców? Zdecydowanie tak, jest ich 4 187, czyli o 760 więcej niż pół roku temu. Przyrost wynika głównie z napływu obywateli Ukrainy i Białorusi (odpowiednio 618 oraz 114 dodatkowych pracowników). Większość dalej stanowią pracownicy ze wschodu, ale warto zauważyć, że są wśród nich m.in. także Chińczycy, Hiszpanie, a nawet Etiopczyk – w siedleckim ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli ponad 66 narodowości.

Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce rośnie. Przed nami okres letnich prac sezonowych, który zapewne dodatkowo nasili to zjawisko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

Piotr Olewiński – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego

AW