Aktualności
Ćwierkanie o wierze

Ćwierkanie o wierze

Już dziś każdy z nas może pobrać aplikację „Tweetując z Bogiem”, która razem z książką pod tym samym tytułem jest kolejną pomocą służącą tym, którzy duchowo przygotowują się do ŚDM.

Aplikacja na urządzenia przenośne udostępnia teksty Mszy św., katolickie modlitwy w różnych językach obcych oraz 200 pytań i krótkich odpowiedzi zwanych „tweetami” na tematy dotyczące wiary. Pierwotnie były to rzeczywiście pytania zadawane księdzu przez młodych ludzi, m.in. za pośrednictwem Twittera.

Projekt „Tweetując z Bogiem” obejmuje wszystkie główne zagadnienia wiary katolickiej. Porusza takie tematy, jak np. Bóg i stworzenie, Kościół, modlitwa i liturgia, życie chrześcijanina. Odpowiada na pytania: „Dlaczego modlitwa bywa tak trudna, a nawet nudna?” oraz „Czy każdy może przystąpić do Komunii św.?”. Treści te mogą być punktem wyjścia do refleksji lub dyskusji w grupach. W dziale „Zrozum Mszę św. i uczestnicz w niej w dowolnym miejscu” posiadacze smartfonów znajdą teksty modlitwy i odpowiedzi wiernych w czasie Mszy św. odprawianej w różnych językach. „Odtąd zawsze i wszędzie, nawet nie znając miejscowego języka, będziesz mógł w należyty sposób uczestniczyć we Mszy św.” – przekonują twórcy aplikacji. Może się ona również przydać jako „skarbiec katolickich modlitw”.

Pomysłodawcy aplikacji zachęcają szczególnie młodych: „Możesz się modlić kiedy i gdzie chcesz, nawet jeśli jeszcze nie wiesz, jak to zrobić”. Ma ona pomóc im w znalezieniu odpowiedniej formy modlitwy lub ułatwić np. odmówienie różańca wraz z innymi w języku obcym.
Autorem książki i projektu „Tweetując z Bogiem” jest 41-letni kapłan diecezji Rotterdam w Holandii ks. dr Michel Remery. Przez wiele lat był wikariuszem w kilku parafiach w Lejdzie, gdzie pracował głównie z młodzieżą i studentami. Odbył z nimi pielgrzymki do Surinamu, Włoch, Ziemi Świętej, Polski, Turcji, a także kilkakrotnie na Światowe Dni Młodzieży. Przez kilka lat był członkiem komisji doradczej ds. nowych mediów i młodzieży przy watykańskim biurze ds. internetu. Obecnie jest wicesekretarzem generalnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Pełni w niej m.in. funkcję sekretarza komisji ds. komunikacji społecznej. W Polsce książka „Tweetując z Bogiem” ukazała się nakładem Edycji św. Pawła. Natomiast bezpłatną aplikację na urządzenia przenośne można pobrać ze strony: http://www.tweetingwithgod.com/pl

KAI