Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Czas pociechy i nadziei

„Pracowaliśmy w komunii i ze szczerością, pragnąc służyć Bogu i Jego ludowi. Niech Pan błogosławi nasze kroki, abyśmy umieli wysłuchać młodych, stawać się im bliskimi i świadczyć im radość naszego życia: Jezusa” - mówił papież Franciszek w homilii na zakończenie synodu poświęconego młodzieży.

W dniach 3-28 października obradowało w Watykanie XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” - to temat tego spotkania. Obrady poświęcone były wszystkim młodym ludziom w wieku 16-29 lat, których na świecie jest około 1,8 mld i stanowią blisko jedną czwartą ludzkości. Podstawą do prac i dyskusji był przedstawiony w czerwcu br. dokument roboczy „Instrumentum laboris”. Tekst sformułowany według zasad chrześcijańskiego rozeznawania zawierał refleksje na temat współczesnej młodzieży i jasno przedstawiał cele obrad biskupów oraz ich znaczenie dla całego Kościoła. Był to wynik licznych konsultacji i spotkań. Pod uwagę wzięto także wiele informacji oraz przemyśleń, które młodzi ludzie przesyłali bezpośrednio do sekretariatu synodu.

W synodzie udział wzięło 268 ojców synodalnych. Było wśród nich 50 kardynałów, 23 ekspertów służyło pomocą sekretariatowi zgromadzenia, obecnych też było 49 audytorek i audytorów z całego świata, w tym 34 osoby w wieku 18-29 lat. Mieli oni prawo wypowiadania się, lecz nie uczestniczyli w głosowaniach. Nasz kraj na zgromadzeniu reprezentowało czterech biskupów. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś oraz przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk byli delegatami Konferencji Episkopatu Polski. Z kolei delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców bp Marian Florczyk brał udział w zgromadzeniu synodalnym z nominacji papieskiej.

 

Przesłanie do młodych

Na koniec synodu, przed zakończeniem Eucharystii sekretarz generalny synodu biskupów kard. Lorenzo Baldisseri odczytał „List do młodzieży”. Towarzyszyło mu sześcioro przedstawicieli wszystkich kontynentów. ...

ks. Marek Weresa

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł