Aktualności
Czas radości i podziękowań

Czas radości i podziękowań

Są podziękowaniem za plony i jednocześnie wyrazem uznania dla ciężkiej pracy rolników - po przerwie spowodowanej pandemią do programu tegorocznych imprez w wielu miejscach regionu wróciły dożynki.

To ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Dożynki mają podwójny charakter: religijny związany z podziękowaniem Bogu za plony oraz ludowy związany z zabawą z okazji zakończenia zbiorów.

 

Gmina Kłoczew

Dożynki Gminy Kłoczew odbędą się 22 sierpnia na boisku w Starym Zadybiu. Uroczystość rozpocznie o 13.00 Msza św. dziękczynna. Na 15.00 zaplanowano ceremoniał dożynkowy, a po nim rozstrzygnięcie okolicznościowych konkursów. O 17.00 rozpocznie się festiwal dożynkowy. Na scenie zaprezentują się dzieci z Przedszkola Samorządowego w Kłoczewie, Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej w Lublinie, a także lokalne zespoły: Czerniczanki z Kapelą, Kawęczyn i Kłoczewiacy. O 20.00 przed publicznością wystąpi wokalista disco polo Robert Rozum. Godzinę później do wspólnej zabawy tanecznej zachęci zespół Lavers. W programie imprezy znalazły się także dodatkowe atrakcje: wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego i gospodarstwa domowego, stoiska z rękodziełem artystycznym i potrawami regionalnymi. Dla dzieci zostanie przygotowany darmowy park zabaw. Podczas dożynek będzie można także zaszczepić się przeciw Covid-19.

 

Ryki

Dożynki gminne w Rykach odbędą się 29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego. Zainauguruje je Msza św. dziękczynna za zbiory, która zostanie odprawiona o 12.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Po nabożeństwie ulicami miasta przejdzie korowód dożynkowy. Na 13.30 zaplanowano koncert Orkiestry Dętej OSP w Rykach. Następnie odbędzie się powitanie i wystąpienia zaproszonych gości. O 14.30 przewidziano ceremonię wręczenia chleba i prezentację delegacji wieńcowych, a dwie godziny później – wręczenie dyplomów i nagród. O 17.00 rozpocznie się wiejski kramik rozmaitości. Podczas imprezy wystąpią: Zespół Śpiewaczy Kawęczyn, Aktywne KGW Zalesie, Rososzanki, Zespół Śpiewaczy „Pelagia” z Leopoldowa, Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”. A przy akompaniamencie Kapeli Styrta z Krasnegostawu odbędzie się potańcówka na ludowo. W ramach dodatkowych atrakcji znajdą się: pokazy wikliniarstwa, garncarstwa, rzeźby ludowej w drewnie, warsztaty z wypiekania podpłomyków. Zorganizowany zostanie także konkurs kulinarny „Tradycja na talerzu” oraz wystawa „Wiejska chata”. Nie zabraknie również stoisk z rękodziełem, konkursów, zabaw i animacji dla najmłodszych.

HAH