Aktualności
Czas umacniania wiary

Czas umacniania wiary

We wtorek, 5 sierpnia, wyrusza XXIII Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Pątniczemu trudowi przewodzić będzie hasło: „Ostatnie słowa - ostatnie czyny”.

Normal
0

21

false
false
false

PL
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Jak interpretować motto tegorocznych rozważań? Pielgrzymkowe hasło wpisuje się w nowy rok duszpasterski, któremu patronują słowa: „Wierzę w Syna Bożego”. „Ostatnie słowa – ostatnie czyny” to z kolei bezpośrednie nawiązanie do słów Jezusa Chrystusa wypowiedzianych podczas konania na krzyżu.

Z Bogiem i drugim człowiekiem

Dariusz Samborski, wiceprezes zarządu głównego Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Diecezji Siedleckiej, w pieszej pielgrzymce uczestniczył tylko raz. Podkreśla jednak, że cechująca wędrówkę atmosfera rozmodlenia i serdeczności pozostaje w sercu na lata. – Pamiętam bogate w treść i dostosowane do możliwości odbiorców rozważania ks. Jarosława Grzelaka [były prezes i asystent kościelny KSN – przyp.]. W pielgrzymce uczestniczą klerycy, siostry zakonne, pomagają więźniowie – dodaje, wspominając oddanie, z jakim jeden z nich opiekował się niepełnosprawnym chłopakiem. – Musiał zrobić przy nim praktycznie wszystko, poczynając od karmienia, a kończąc na myciu itd. Zapytałem go, czy nie jest mu za ciężko. Zaprzeczył, podkreślając, że tak naprawdę pierwszy raz w życiu czuje się komuś potrzebny.

Przeszkodą w ponownym wyruszeniu na szlak w przypadku D. Samborskiego jest stan zdrowia. Pojedzie jednak na Jasną Górę, by towarzyszyć swojej grupie na ostatnim etapie. – Podczas wejścia panuje niesamowita radość, że udało się szczęśliwie i bezpiecznie dotrzeć przed oblicze Matki Bożej. Nasza grupa jest wesoła i rozśpiewana, co stanowi także wielką zasługę wolontariuszy. Piesza pielgrzymka to tydzień z Bogiem i wspaniałymi ludźmi – podsumowuje.

W różnych momentach dnia

XXIII PPN na Jasną Górę na szlak wyruszy tradycyjnie 5 sierpnia, tuż po porannej Mszy św. w kościele pw. św. Józefa przy ul. Deotymy w Warszawie. Na Jasną Górę dotrze w godzinach popołudniowych 14 sierpnia. Osoby niepełnosprawne z diecezji siedleckiej pielgrzymują w grupie pn. bł. Unitów Podlaskich. Duchową opieką pątników na szlaku otoczy obecny prezes i asystent kościelny KSN ks. Adam Kulik.

Pytany o sens pielgrzymowania kapłan wyjaśnia, że rekolekcje w drodze, choć niewątpliwie wiążą się z trudem, stają się znakiem zawierzenia Panu Bogu. – Pielgrzymka to czas łaski, a jednocześnie próba wiary – podkreśla ks. A. Kulik z uwagą, iż osoba niepełnosprawna staje w świadomości, że w różnych sytuacjach dnia potrzebuje pomocy drugiego człowieka, co ubogaca obie strony. Człowiek uczy się oddawania Panu Bogu swojej słabości, niemocy… – Pielgrzymowanie wreszcie to czas umacniania swojej wiary poprzez udział w codziennej Eucharystii i słuchanie słowa Bożego. Nie zapominajmy, że Pan Bóg przemawia do człowieka na wiele sposobów w różnych momentach dnia – podkreśla i zaprasza do udziału w pielgrzymowaniu zarówno osoby niepełnosprawne, jak i wszystkich ludzi dobrej woli skłonnych pełnić posługę wolontariuszy.

Zapisy od 1 sierpnia

Zapisy diecezjan chętnych do wzięcia udziału w Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych prowadzone będą 1 sierpnia. W Siedlcach należy zgłosić się w tym celu do siedziby oddziału KSN przy ul. Bema 22 (między 15.00 a 17.00) bądź skontaktować się telefonicznie z D. Samborskim (nr tel. 509-588-113). Wpisowe wraz z opłatą za transport bagażu wynosi 150 zł. Dojazd do Warszawy na koszt własny. W Żelechowie zapisy prowadzić będzie Grażyna Frankowska, prezes tamtejszego oddziału, pod nr. tel.: 25-754-13-4825-754-13-48 lub 796-802-470796-802-470. Niepełnosprawni z Żelechowa udadzą się do stolicy dzień przed wyjściem pielgrzymki, tj. 4 sierpnia, po Mszy św. o 15.00. Wpisowe wraz z kosztem przejazdu w obie strony wynosi 220 zł. Wierni z diecezji siedleckiej mają zapewniony nocleg w jednej ze szkół nieopodal świątyni przy ul. Deotymy.

Zachęcamy do udziału!

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:Standardowy;
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:””;
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:”Calibri”,”sans-serif”;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:”Times New Roman”;
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

You’ll need Skype CreditFree via Skype
WA