Czas zadumy i radości
Wielki Czwartek zgromadził w katedrze księży z całej diecezji, którzy wzięli udział w uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem pasterza diecezji. W ten sposób wspominali ustanowienie przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Na zakończenie Mszy Krzyżma kanclerz kurii ogłosił nazwiska księży, którzy otrzymali godność kanonika.
Kanonikiem honorowym Kapituły Katedralnej został mianowany ks. prałat Bogdan Sewerynik, pracownik Kongregacji ds. Biskupów w Watykanie. W Kapitule Kolegiackiej Janowskiej do grona kanoników gremialnych został włączony ks. prof. dr hab. Edward Jarmoch, dotychczasowy kanonik honorowy tejże kapituły, wykładowca UPH w Siedlcach i WSD Diecezji Siedleckiej. Kanonikami honorowymi zostali mianowani: ks. Mieczysław Kłak (misjonarz, od 1991 r. w Brazylii), ks. Jan Ślepowroński (rektor WSD Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej, od 1991 r. na Ukrainie), ks. Andrzej Duklewski (od 1997 r. w Rosji, wikariusz generalny diecezji Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku i proboszcz parafii katedralnej w Nowosybirsku), ks. Jarosław Mitrzak (od 1995 r. w Rosji, wikariusz generalny diecezji św. Klemensa w Saratowie), ks. Piotr Wojdat (kierownik Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę i administrator Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu), ks. Jan Toczyski (emeryt), ks. Zbigniew Szczepańczuk (emeryt).
W Kapitule Kolegiackiej Łukowskiej bp K. Gurda zatwierdził dokonany przez kanoników gremialnych wybór prepozyta, którym na kolejną kadencję został mianowany ks. prałat Tadeusz Dzięga. Kanonikiem gremialnym w tejże kapitule został dotychczasowy jej kanonik honorowy – ks. prałat dr Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” w Warszawie. Kanonikami honorowymi ksiądz biskup mianował: ks. Grzegorza Suchodolskiego (dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży), ks. Stanisława Chodźkę (proboszcz parafii Zbuczyn, dziekan dekanatu zbuczyńskiego).
W Kapitule Kolegiackiej pw. Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie do grona kanoników gremialnych został zaliczony dotychczasowy kanonik honorowy tej kapituły i proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Parczewie ks. Andrzej Biernat. Kanonikami honorowymi zostali: ks. dr Jacek Sereda (kierownik działu duszpasterstwa rodzin kurii diecezjalnej siedleckiej oraz dyrektor domów rekolekcyjnych w Siedlanowie i Osinach) i ks. Sylwester Frąc (proboszcz parafii Wojcieszków).
W Kapitule Kolegiackiej Garwolińskiej kanonikiem gremialnym został ks. dr hab. Andrzej Kiciński (prof. KUL i wykładowca w siedleckim WSD), zaś honorowym ks. Eugeniusz Pepa, proboszcz parafii Żabianka.
Jak wykorzystasz wolność?
W Wielki Piątek bp K. Gurda przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w siedleckiej katedrze. W homilii podkreślił siłę miłości Jezusa do człowieka mimo jego zdrady, przypominając jednocześnie, że dzięki wierności Boga człowiek nie musi się obawiać, że na skutek grzechów i zdrad Bóg się od niego odwróci. – Nie jest Jezusowi obojętne, jak człowiek wykorzystuje swoją wolność, ale też do niczego go nie zmusza. Pozostawia go wolnym w jego decyzjach, dlatego człowiek może się opowiedzieć za nim albo przeciwko niemu. Jezus jedynie pokazuje, że wybory czy decyzje, jakich człowiek dokonuje, nie są moralnie obojętne. Człowiek wybiera dobro albo zło, decydując się tym samym, czy pozostaje przy Jezusie, czy od Niego odchodzi – mówił.
W Wielką Sobotę pasterz diecezji siedleckiej poświęcił rano pokarmy i życzył zgromadzonym w katedrze radosnych Świąt Zmartwychwstania. Z kolei wieczorem przewodniczył Liturgii Wigilii Paschalnej, którą rozpoczęła Liturgia Światła. Od rozpalonego przed kościołem ognia wierni zapalili swoje świece, po czym odśpiewany został Exsultet. W liturgii słowa wierni wysłuchali opisu stworzenia świata i historii zbawienia człowieka. Po niej nastąpił radosny śpiew Alleluja i proklamowana została Ewangelia o Zmartwychwstaniu Pańskim. Tego wieczoru sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego, czyli chrzest, bierzmowanie i Eucharystię, przyjęło sześcioro dorosłych katechumenów.
Radosne Alleluja!
Następnego dnia rano, czyli w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, bp K. Gurda przewodniczył Mszy św. z procesją rezurekcyjną w siedleckiej katedrze. Kierując pasterskie słowo do zgromadzonych w świątyni, zachęcał do odważnej postawy dawania świadectwa wiary. – Nie można uznać Jezusa za człowieka głoszącego godne uwagi idee. Za kogoś, dzięki komu można sobie stworzyć zrozumiałą, stworzoną na naszą miarę koncepcję Boga, świata i człowieka. Wtedy Jezus byłby tylko jednym z wielu mędrców. Taki obraz chcą nam narzucić ci, którzy utracili wiarę w Jezusa jako Boga, który pokonał śmierć i zmartwychwstał. Znają Go i mówią o Nim, ale w Niego nie wierzą. Wybierają sobie części z Jego Ewangelii, ale swego życia na Nim nie opierają. Gdybyśmy ich sugestii ulegli, nasza wiara byłaby martwa. Gromadzimy się więc przy pustym grobie, złączeni wiarą w zmartwychwstanie. Przekazujemy tę wiarę następnym pokoleniom, aby na Bogu-człowieku, zwycięzcy śmierci, budowały przyszłość i szczęście. Zarówno ziemskie, jak i wieczne – podkreślił.
JAG