Aktualności
Czas zmian

Czas zmian

O. Bernard Briks, przełożony zakonnej wspólnoty ojców oblatów, opuszcza Kodeń. Zastąpił go na tym stanowisku o. Sebastian Wiśniewski.

O. S. Wiśniewski swój urząd rozpoczął 1 lipca od zaprzysiężenia w kodeńskim klasztorze. Elementami kanonicznej instalacji nowego superiora były: wyznanie wiary nowego przełożonego, odczytanie dekretu ordynariusza Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz słowo skierowane przez o. Wiśniewskiego do wspólnoty kodeńskiej.

O. Sebastian Wiśniewski ma 39 lat. Od 15 lat jest zakonnikiem (śluby wieczyste złożył 8 września 2002 r. w Kodniu), a od 13 lat kapłanem. Posługiwał m.in. jako misjonarz ludowy; ostatnio – jako formator i wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Jak mówi zapis konstytucji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, „Zadaniem przełożonego miejscowego jest tak animować wspólnotę, by jej zapewnić postęp w pracy apostolskiej oraz jak największe dobro jej członków. W tym celu zachęca ich do współpracy, utrzymuje ścisłe więzy z prowincjałem oraz braterskie kontakty z innymi wspólnotami prowincji”. Oznacza to, że głównym zadaniem o. S. Wiśniewskiego, któremu podlegają wszyscy oblaci w Kodniu, jest animowanie i koordynowanie ich działania. – Będzie odtąd troszczył się o dobro współbraci, jak też parafian i pielgrzymów – podkreślił prowincjał oblatów o. Paweł Zając, podczas uroczystości odpustowych 2 lipca. Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów podziękował również za posługę o. Bernardowi Briksowi, który z sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej – Matki Jedności związany był od 2011 r. Przez sześć lat pełnił funkcję superiora, zaś przez cztery, od 2011 do 2015 r., proboszcza oraz kustosza sanktuarium. O. Bernard w najbliższym czasie uda się do Wierszyny na Syberii, gdzie wśród potomków Polaków zesłanych na Syberię posługę pełnią oblaci. Wesprze proboszcza tutejszej parafii o. Karola Lipińskiego.

LA