Czeka na każdego
Ks. Ignacy oddał do dyspozycji Boga swoje życie. Zawierzył bezgranicznie Maryi - Pani Loretańskiej i codziennie odmawiał Różaniec. 101 lat temu założył Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej, a osiem lat później Loretto, gdzie obecnie znajduje się sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Św. Jan Paweł II po wielu latach powiedział, że charyzmatem Polaków jest miłość do Maryi. Bez wątpienia należał do nich apostoł prasy i wydawnictw katolickich, który pisał, że „świętość jest dla każdego człowieka dostępna i stanowi jego prawdziwą wielkość”. Za jego przykładem podąża wielu. Widzimy to w Loretto - malowniczym miejscu, gdzie można odbudować ducha i ciało. Tam swoje wakacje spędzał m.in. bł. ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Jan Twardowski, a także prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński.
Piękne są świadectwa, gdy ktoś ucieka się do Mamy, ufając, że pod Jej Sercem jest najbezpieczniej. Bo – jak pisał św. Jan XXIII – „Loreto to okno otwarte na świat, nasłuchujące ukrytych głosów, zwiastujących uświęcenie dusz, rodzin, ludów”. A króluje w nim Matka Boża Loretańska – patronka: rodzin, ludzi w drodze, chorych, matek oczekujących potomstwa, małżeństw bezdzietnych, lotników. Czeka na każdego! „Uciekajmy się w każdej potrzebie do Matki Najświętszej – zachęcał bł. ks. Kłopotowski. – Ona taka dobra!”.
Bóg przez Maryję dotyka ludzkich serc, przemienia, uzdrawia… Czyni cuda. Najbardziej jest to widoczne podczas rekolekcji weekendowych i w tygodniu, warsztatów, czuwań i kursów, które organizujemy w Loretto w trosce o rodziny. Uczestnikom – rekolektantom z różnych części Polski, a nawet z zagranicy, towarzyszymy, rozmawiamy z nimi i się modlimy. Razem się wzruszamy i cieszymy otwartością na łaskę. Doświadczamy żywej wspólnoty dzieci Maryi. Wspólnie też wzrastamy z Maryją pod czułym okiem Ojca, który czuwa nad nami nieustannie! I zgodnie z zachętą bł. ks. Kłopotowskiego prosimy o łaski: „Gdy umrę, to jak wam będzie ciężko, przychodźcie do mnie, a ja wam będę wypraszał łaski u Boga”.
Kto przybywa do Loretto?
Kilka miesięcy temu w rekolekcjach weekendowych uczestniczyła Grażyna Strachota, aktorka teatralna. Pytam, jak przeżyła czas skupienia i pobyt w Loretto. – Bez Boga nie ma przebaczenia; jak masz ranę w sercu, to i tak będzie cię bolała, nawet jak przebaczysz rozumem… – wyczuwam radość w głosie, gdy dzieli się swoim doświadczeniem. Zachwycona jest nową świątynią, która jest darem, owocem cudownej współpracy człowieka z Opatrznością. Podkreśla czystość, nieskazitelność architektury kościoła, który jest funkcjonalny i przestrzenny. – Co tutaj takie ładne w tym lesie wyrosło? – zapytała, gdy po przybyciu do tego miejsca ujrzała nową świątynię.
– Moje wspomnienie Loretto sięga lat dziecięcych, kiedy z ministrantami przywoził nas kapłan – opowiada br. Bogumił od Matki Bożej Miłosierdzia z Ostrej Bramy, który pamięta Loretto z lat 50. – Odbierałem to miejsce jako oazę wolności. Czuliśmy się mile przyjmowani przez siostry loretanki. Otoczenie, stare przedwojenne budynki, kaplica, zanurzone w pięknym sosnowym lesie, spacer nad rzekę, biegi, piłka i śpiew pieśni patriotycznych, których uczono mnie w domu, dawały mi poczucie, że chciałbym tu mieszkać – dodaje.
Tematem, o którym może mówić bez końca, jest ks. Kłopotowski. – Jego życiowa postawa wyrażała się w powiedzeniu: „daj przykład, a nie wykład”. Twórca prasy rozumiał blisko 100 lat temu, że media są ośrodkiem ewangelizacji. Wystarczy zajrzeć do ośrodka opieki nad dziećmi z Pragi, aby się przekonać, jakim duchem miłości natchnął i prowadzi z nieba swoje dzieło. Spotkania z naśladowcami bł. ks. Ignacego dodają mi sił w modlitwie za osoby duchowne – kończy.
Zobaczyć, co jest ważne
Dopytuję jeszcze uczestniczki rekolekcji „Uzdrawiająca moc Różańca”, które w marcu i wrześniu prowadził o. Rajmund Guzik, cysters. – Czas rekolekcji był wyjątkowy – wspomina Małgorzata Lorenc. – Czułam się, jakbym była obok Matki Bożej w chwili zwiastowania, kiedy pomimo lęku i wielkiej niewiadomej powiedziała „fiat”. Oddałam się Maryi, pamiętam o Niej i wiem, że Ona zawsze mnie prowadzi każdego dnia – stwierdza.- Po takim czasie wyciszenia i oderwania się od codzienności i wszelkich obowiązków mam wiele przemyśleń i postanowień co do większego milczenia, odpowiadania „tak jak Ty, Panie, chcesz”, pomimo nieraz wielkich trudności i oporów… – dodaje.
Pani Małgorzata nie ukrywa, że samo Loretto – położenie w pięknym lesie, z daleka od ulicznego zgiełku, upajająca cisza pozwalająca na pogłębienie i medytację słowa Bożego, zobaczenie, co jest tak naprawdę ważne – zrobiło na niej duże wrażenie. – Z różańcem nie rozstaję się nigdy, nawet gdy śpię, a w każdej chwili dnia przesuwam w ręce kolejne paciorki – podsumowuje.
– Przyjechałam w kiepskiej formie, z nadzieją na jakąś interwencję Bożą i stwierdzam, że ją otrzymałam – mwi z kolei Edyta Maciak. – Doświadczyłam Bożej miłości, opieki Matki Bożej i niezbędnej nadziei.
– Kocham Loretto – raj na ziemi, i pewnie nawet nie jestem świadoma, jak bardzo ochrania mnie Matka Boża z Loretto – puentuje Małgorzata Komorowska.
Plany na niepewną przyszłość
U progu nowego roku warto zadbać o siebie. Zatroszczyć się o przestrzeń relacji z Jezusem i Jego Matką Maryją. Pogłębić więź z Nimi. Może teraz bardziej niż kiedykolwiek tego potrzebujemy?… Obostrzenia, kwarantanny, izolacje wzbudziły w nas tęsknotę za Bogiem, który jest Bogiem z nami, jest żywy i jest pośród nas. Męczą nas już spotkania online, transmisje, zdalne nauczanie. Komputer i internet nie zaspokoją nam wszystkich potrzeb. Zadbajmy więc o naszego ducha i „wypłyńmy na głębię”… Może właśnie w Loretto, które jest oazą ciszy i spokoju?
Od kilku już lat organizujemy w Loretto rekolekcje w ramach Loretańskiego Centrum Rodziny Domus Sancta. Choć czas niepewny, w trosce o formację i rozwój duchowy także na rok 2022 przygotowaliśmy propozycje rekolekcji weekendowych, w tygodniu i dla Żywego Różańca. Kalendarz loretański zapełniony jest już po brzegi. Ufając, że będą mogły się odbyć zaplanowane rekolekcje, chcemy serdecznie zaprosić chętnych do udziału w nich. Pełną ofertę znajdziemy na stronie loretto.pl. Zapewniamy zakwaterowanie i wyżywienie.
Rekolekcje organizujemy dla różnych grup (młode dziewczęta, kobiety, mężczyźni, małżonkowie, całe rodziny, seniorzy, osoby duchowne, konsekrowane, samotne itp.). Są one prowadzone na określony temat. Np. „Uzdrawiająca moc Różańca” (5-7 marca), „Nie musisz być idealnym, aby być świętym” (6-8 maja), „Weekend od Boga. Rekolekcje dla młodzieży” (17-19 czerwca), „Pod czułym okiem Ojca. O Bożej Opatrzności” (11-13 listopada) czy „Rekolekcje Maryjne: życie Maryi w moim życiu” (2-4 grudnia) albo „Szukam, o Panie, Twego oblicza. Rekolekcje dla dziewcząt” (18-20 lutego).
Najbliższa propozycja to sesja konferencyjno-warsztatowa dla małżeństw pt. „W bogactwie swoich uczuć i emocji zrozumieć współmałżonka” (28-30 stycznia). Kolejne to „Zranienia. Rekolekcje dla mężczyzn o doznanych zranieniach w dzieciństwie i młodości i przekazywanych swoim dzieciom” (25-27 lutego) i „Umiejętność dawania i przyjmowania przebaczenia” (25-27 marca).
Propozycje nabożeństw
Matka Boża Loretańska – tak jak w Kanie – wstawia się u swego Syna za swoimi dziećmi. Z uwagą wysłuchuje wszystkich przybywających do sanktuarium w Loretto. Dlatego tak chętnie garną się do Niej pielgrzymi czy pojedyncze osoby – choćby na krótki moment. By powierzyć swoje radości i trudności, lęki i niepokoje, załamania i niewierności. Sprawy, z którymi sobie nie radzimy, które tak często odbierają nam radość i nadzieję. O wyproszonych łaskach świadczą liczne wota umieszczone wokół Jej figury.
Oprócz Mszy św., sprawowanych sakramentów i tradycyjnych nabożeństw, takich jak np. Różaniec, sanktuarium wyróżnia się szczególnymi nabożeństwami związanymi z patronami tego miejsca. W pierwszy czwartek miesiąca, o 18.30, jest sprawowana Msza św. przez wstawiennictwo bł. ks. I. Kłopotowskiego, fundatora tego miejsca, i nabożeństwo. Transmitowana jest przez Salve Net. W Loretto piękne są też pierwsze sobota miesiąca (początek o 9.30, zakończenie ok. 12.00), nabożeństwa fatimskie, uwielbienia z Maryją w pierwsze niedziele czy nabożeństwa do Przeczystego Serca św. Józefa w pierwsze środy. W każdą drugą sobotę miesiąca odbywa się czuwanie nocne Rodziny Loretańskiej. Przy sanktuarium wzrasta duchowo i formuje się też wspólnota Żywego Różańca. Obecnie powstaje druga róża różańcowa.
s. Wioletta A. Ostrowska CSL