Aktualności
Czekają na dobrą muzykę

Czekają na dobrą muzykę

31 sierpnia odbędzie się XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej Hosanna Festival. Właśnie ruszył nabór zgłoszeń do jego części konkursowej.

Od 31 lat promujemy oraz wspieramy utalentowane zespoły i solistów muzyki chrześcijańskiej z całej Polski. W programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie – od małego dziecka do seniora – w taki sposób organizatorzy, czyli Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej promuje to duże wydarzenie muzyczne. 

 

Prace nabierają rozpędu

Główny sztab organizacyjny liczy osiem osób. Grono to powiększą wolontariusze – którzy swoją gotowość do pomocy mogą zgłaszać do 18 sierpnia. Już w lipcu trwały formalności związane z przygotowaniem sceny, oświetlenia, nagłośnienia, jak też poszukiwanie sponsorów i wybieranie gwiazdy wieczoru – poznamy ją już wkrótce. Teraz przed organizatorami monitorowanie zgłoszeń do festiwalu i przygotowanie loterii fantowej. 

Dokładnie 25 lipca wystartował nabór zgłoszeń do konkursu w ramach Hosanna Festival. – O tym, jakie zespoły i soliści znajdą się w przeglądzie konkursowym, zadecyduje jury składające się z trzech znawców muzyki. Są to: ks. Michał Szulik – dyrygent oraz opiekun artystyczny Chóru Katedralnego im. Alfreda Hoffmana w Siedlcach oraz nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Siedlcach, Anna Januszewska, która prowadzi scholę katedralną Gaudete, oraz Mariusz Orzełowski – założyciel i wieloletni dyrygent Chóru Miasta Siedlce, wiceprzewodniczący Komisji ds. Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej – mówi Aleksandra Drabińska, prezes zarządu KSM DS.

 

Dobra muzyka, czyli jaka?

Wykonawcy chcący pojawić się na festiwalowej scenie dokonują zgłoszeń poprzez formularz zamieszczony na stronie hosannafestival.pl. To do niego dołączają nagrania trzech utworów. – Powinny być one wykonane w języku polskim, a ich tekst zawierać treści i wartości chrześcijańskie. Czas trwania prezentacji dwóch piosenek podczas przeglądu nie może przekroczyć 10 minut. Wokalistom mogą towarzyszyć muzycy akompaniujący, ale artyści mogą także korzystać z półplaybacków – precyzuje A. Drobińska. Dodaje, że preferowane są utwory o tematyce chrześcijańskiej. – Muszą nieść ze sobą przesłanie ukierunkowane na odbiorców, którymi są dzieci, młodzież oraz dorośli – tak, by każdy, słuchając ich, doświadczył Boga żywego i prawdziwego. Dyskwalifikowane są utwory będące znanymi utworami rozrywkowymi przerobionymi na teksty religijne, a także utwory niezwiązane z religią – dopowiada A. Drobińska.

LI