Diecezja
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Czekając na godny pochówek

Dobiega końca budowa symbolicznego grobu dla dzieci utraconych i nienarodzonych na garwolińskim cmentarzu parafialnym, rozpoczęta trzy lata temu.

Będzie to pierwsze w powiecie garwolińskim miejsce pomagające po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po stracie dziecka. Pomnik dzieci utraconych i nienarodzonych stanie się - zgodnie z zamysłem - znakiem czci wobec milionów dzieci, po których nie pozostał żaden ślad, których doczesne szczątki nie zostały potraktowane w sposób godny człowieka.

„Matek, ojców oraz całych rodzin, którzy doświadczyli straty dziecka, nie brakuje w naszym powiecie. To w trosce i z myślą o nich, na cmentarzu parafialnym w Garwolinie powstaje miejsce dedykowane dzieciom utraconym” – czytamy stronie internetowej Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie, które działa przy parafii Przemienienia Pańskiego i jest inicjatorem budowy grobu dzieci utraconych. – Do niedawna rodzice dzieci, które zmarły, zanim przyszły na świat, nie mieli w Polsce szansy pochować swych pociech. Ślad po nich nosimy jedynie w swoim sercu. Takie miejsce ułatwia nam zmierzyć się z bólem, porozmawiać z dziećmi i z Panem Bogiem – mówi Tomasz.

Członkowie Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie przypominają, że symboliczny grób jest ważny nie tylko dla rodziców, którzy utracili swoje skarby, ale i dla tych, którzy nie do końca wierzą, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia. Pomnik ten będzie wielkim wołaniem, że życie każdego człowieka jest święte i nienaruszalne od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.

Biały krzyż

Inicjatywa zaczęła się krystalizować w 2013 r. 24 marca, w przededniu Dnia Świętości Życia w garwolińskiej kolegiacie odprawiona została Msza św. ekspiacyjna za grzechy dzieciobójstwa, za lekceważenie życia w naszej ojczyźnie, a zwłaszcza życia pod sercem matki. – Taki pomnik w naszym mieście to dla wielu matek skarb, to dla wielu ojców skarb. Można rzec, że to będzie miejsce święte wśród świętych. Rodzicom, którzy przy nim staną, pomoże rozproszyć smutek i odnaleźć radość – mówił wówczas ks. Gabriel Mazurek, wikariusz parafii.

Z kościoła wyruszył wówczas marsz różańcowy, na przedzie którego niesiono biały krzyż. Posadowiono go jako zaczątek grobu tuż przy wejściu na cmentarz, by nikt – jak zaznaczył proboszcz parafii ks. prałat Ryszard Andruszczak – nie przeszedł obok niego obojętnie. Tego dnia krzyż został poświecony i rozpoczęła się zbiórka środków na budowę grobu – pomnika, pozwalającego po chrześcijańsku przeżyć ból i żałobę po stracie dziecka, świadectwa tego, że życie ludzkie jest świętym darem od Boga, a tym samym powinno być ochraniane i cenione w każdym momencie rozwoju, od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

Godny pochówek

Co roku w uroczystość Zwiastowania Pańskiego obchodzony jest Dzień Świętości Życia. W trakcie Eucharystii wiele osób podejmuje wówczas Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Bezpośrednio po niej na garwoliński cmentarz wyruszają członkowie Stowarzyszenia Rodzina Rodzinie wraz z wiernymi, odmawiając Różaniec, a przy wznoszonym pomniku dzieci nienarodzonych dziękują za dar życia oraz przepraszają za grzechy przeciwko życiu.

Pomnik, który powstaje ze zbiórek, jest już na ukończeniu. – Prawdopodobnie w przyszłym roku w symbolicznym grobie – kolumbarium nastąpi pierwszy, godny pochówek dzieci martwo urodzonych – mówi ks. Wiesław Mućko, kapelan stowarzyszenia.


W sfinalizowaniu dzieła budowy grobu – pomnika potrzebne są środki finansowe. Osoby gotowe do wsparcia tej inicjatywy mogą przekazywać darowizny na konto nr: 34 9210 0008 0016 8087 2000 0020

Waldemar Jaroń