Historia

Czekając na kolejne muzeum

Trudno jeszcze mówić o terminie otwarcia Muzeum Powstania Listopadowego w budynku dworu w Nowych Iganiach, który wymaga generalnego remontu, ale prace przygotowawcze trwają cały czas.

Przypomnijmy: w grudniu 2020 r. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego zakupił nieruchomość w Nowych Iganiach i przekazał ją Muzeum Regionalnemu w Siedlcach. W kwietniu 2022 r. muzeum zaprosiło na spotkanie podsumowujące etap prac archeologicznych w najbliższym otoczeniu dworu. Oprócz zabytków militarnych znalezione zostały różne przedmioty ze szkła i odkryte fundamenty budynków gospodarczych dziś już nieistniejących. Archeolodzy natrafili też na szkielet młodego człowieka. Trwają specjalistyczne badania, które być może wyjaśnią, czy był on uczestnikiem bitwy powstańczej stoczonej pod Iganiami 10 kwietnia 1831 r.

W ciągu ostatniego roku tylko na pozór działo się niewiele.

– Zbudowaliśmy przyłącza energetyczne i kanalizacyjne. Na posesji ustawiony też został kontener administracyjno-gospodarczy. Z dwóch ulic: Karola Karskiego i Gościniec zbudowaliśmy też zjazdy na posesję – wylicza Sławomir Kordaczuk, dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach, z uwagą, że wszystko odbywa się pod okiem konserwatora zabytków. Ponieważ prace wymagały wycięcia części drzew, w tym samosiejek, zgodę na to uwarunkował on nowymi nasadzeniami. Jeszcze w maju na obrzeżach działki posadzonych zostanie pod okiem projektantki Heleny Janowskiej-Kryszczuk dziesięć dębów szypułkowych – z myślą o przyszłym parku krajobrazowym. – Musieliśmy wystąpić do Urzędu Gminy Siedlce o zmianę kwalifikacji działki z charakteru rolniczego na użytek publiczny. Kiedy marszałek przekazał nieruchomość naszemu muzeum, zapewniłem zarząd Stowarzyszenia Nasze Iganie, że teren dworu będzie przyjazny mieszkańcom Igań. Pozwoli im odpocząć czy pospacerować. Na pewno ważną częścią założenia parkowego będzie duży trawnik – w przyszłości miejsce rekonstrukcji bitwy igańskiej – mówi S. Kordaczuk. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł