Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Czekanie, które buduje tęsknotę

Rozmowa z ks. Krzysztofem Piórkowskim, psychologiem i psychoterapeutą, wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II w Siedlcach.

Adwent to czas oczekiwania. Czy wiemy na co, a raczej na Kogo czekamy? Pewnie wszyscy jesteśmy przekonani, że czekamy na Jezusa! Ale jak to jest naprawdę? Tu istotny jest chyba nasz indywidualny sposób traktowania Boga. Każdy z nas ma jakieś swoje wyobrażenie Boga Ojca, Jezusa Chrystusa czy Ducha Świętego. I to właśnie wyznacza perspektywę naszego doświadczania Adwentu, ale też każdego innego okresu liturgicznego. Bardzo łatwo stworzyć człowiekowi własny obraz Boga - subiektywny i niepodważalny. Tylko czy On w rzeczywistości jest takim Bogiem, jakim ja chcę Go oglądać? Tu potrzeba przyjęcia pewnego obiektywizmu w naszym widzeniu Boga.

Tylko jak rozumieć to oczekiwanie, skoro de facto Jezus jest cały czas z nami? Jak czekać na Kogoś, kto jest obecny?

 

Jest obecny, to prawda. Natomiast przychodzi do nas w różnorodny sposób: przez słowo Boże, przez sakramenty, przez inne znaki widzialne czy też poprzez konkretne osoby i zdarzenia z naszego życia. Adwent natomiast jest dla nas czasem oczekiwania na wydarzenie, które dokonuje się 25 grudnia. Wtedy właśnie wspominamy w Kościele cud przyjścia Boga na świat. Jednak Bóg obecny jest w naszym życiu na wiele różnych sposobów.

 

Słowo klucz w Adwencie to „czuwajcie”. Usłyszymy je wielokrotnie w tym radosnym czasie oczekiwania. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł