Opinie
FB Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej
FB Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej

Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa

Świat wydaje się być zdestabilizowany, dlatego tak ważne jest, aby mieć oparcie w stabilnej strukturze, a taką bez wątpienia jest Kościół, który daje poczucie bezpieczeństwa - mówił o. Leonard Bielecki.

Goszcząc w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach, zainaugurował cykl comiesięcznych spotkań „Przekroczyć siebie”. Celem projektu organizowanego m.in. przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej jest formacja ludzi wierzących oraz wspieranie wciąż poszukujących i stawiających pytania dotyczące istoty ludzkiej, sensu istnienia świata i człowieka oraz miejsca Kościoła w życiu człowieka. L. Bielecki, franciszkanin, katecheta i dziennikarz, a od 2008 r. współprowadzący wideoblog „Bez sloganu”, podczas spotkania starał się odpowiedzieć nad pytanie: „Kim jesteś człowieku i dokąd zmierzasz?”.

Przywołując epidemię Covid i wojnę na Ukrainie, zauważył, że w ostatnim czasie nasze życie stało się nieprzewidywalne. – Nikt z nas nie da sobie ręki uciąć, jak będzie wyglądał nasz kraj chociażby w przyszłym roku, co może się wydarzyć – zwrócił uwagę franciszkanin. Świat wydaje się być zdestabilizowany, dlatego, jak zaznaczył o. Leonard, tak ważne jest, by mieć oparcie w stabilnej strukturze, a taką bez wątpienia jest Kościół, który daje poczucie bezpieczeństwa, a człowiek potrzebuje jasno określonych zasad. – Odrzucenie z zewnątrz narzuconych zasad powoduje, że nie ma czegoś takiego jak prawda. A jak nie ma prawdy, nie ma o co się oprzeć. Jeżeli w stwarzaniu rzeczywistości człowiek opiera się tylko i wyłącznie o wytwór własnego intelektu, to jego ogląd otoczenia będzie się zmieniał, tak jak rewidują się jego poglądy. Muszą być normy, które nigdy się nie zmieniają – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że mamy różne ujęcia tego, kim jest człowiek, czym jest świat i po co jesteśmy na tym świecie. – Bardzo trudno uwierzyć, że ktoś, kto jest obok mnie, może widzieć pewne sprawy zupełnie inaczej. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł