Rozmowy
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Cztery minuty na modlitwę

Rozmowa z ks. dr. Grzegorzem Kocem, moderatorem kół Żywego Różańca diecezji siedleckiej.

Różaniec jest potężna bronią w walce ze złem. Jan Paweł II nadał mu rangę egzorcyzmu. Obrona jest domeną mężczyzn, i to młodych. W końcu - co to za mężczyzna, który nie ma broni… Myślę, że pomału ten stereotyp się przełamuje, co potwierdza rozwój męskich wspólnot organizujących np. akcję odmawiania Różańca na ulicach Warszawy. Sądzę, że wiele zależy od katechetów. W niektórych szkołach działają dziecięce czy młodzieżowe koła różańcowe. Dodam, że podczas rekolekcji młodzieżowych, które odbyły się w Siedlanowie w czasie wakacji, jedna z grup w 100% zapisała się do ŻR. Wielu można przekonać do wstąpienia do koła, pokazując, jak wiele korzyści płynie z codziennego zawierzenia Maryi różnych spraw przez modlitwę różańcową. W objawieniach Maryja zaprasza do tej modlitwy wszystkich, bo dzięki niej jest w stanie zaradzać różnym biedom i potrzebom ludzkości. Ta modlitwa jest potrzebna także ludziom młodym, zabieganym i zapracowanym. Odmówienie dziesiątka Różańca zajmuje ok. 4 min. Odmówienie go z wiarą i sercem wprowadza pokój, a nasze działania oddane Maryi nie okażą się daremne.

Chyba żadnej modlitwie nie poświęcono tylu publikacji, co Różańcowi. Mówi się o niej, że jest liną do nieba, najwspanialszym darem w drodze do zbawienia. Jak odkryć jej piękno?

 

Myślę, że najpierw trzeba odkryć piękno Maryi i rolę, jaką Bóg Jej powierzył w dziejach zbawienia. Ona jest koroną rodzaju ludzkiego wolną od grzechu pierworodnego, dlatego najbardziej skutecznie – jako reprezentantka ludzkości – wstawia się w naszych potrzebach przed majestatem Boga. Może uprosić nam wszelkie łaski. Kiedy w Różańcu zwracamy się do Maryi, prosząc, by się za nami modliła, niesie nasze prośby do swego Syna. Różaniec jest darem: jeśli wzywamy obecności Maryi, Ona zabezpiecza nasze sprawy, o wiele szybciej doprowadza do nawrócenia i wzrostu w cnotach, o czym mówi historia wielu świętych, zwłaszcza Ludwika de Montfort czy papieża Leona XIII.

Aby odkryć piękno Różańca, jego niezwykłą moc przemieniania życia i dawania sił do wytrwania w czasie cierpienia, trzeba po prostu go praktykować, a owoce przyjdą. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł