Kultura
Źródło: BEATA PASTERNAK
Źródło: BEATA PASTERNAK

Cztery pierwsze miejsca

W poniedziałek, 4 kwietnia, w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyły się eliminacje powiatowe 56 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

W konkursie udział wzięły cztery młode artystki. Uczestniczki zaprezentowały swój talent w dwóch kategoriach: turnieju recytatorskim oraz turnieju „wywiedzione ze słowa”.

Konkursowy repertuar był bardzo bogaty. Wśród deklamowanych utworów znalazły się m.in. utwory Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliana Tuwima, Zbigniewa Herberta. Zabrzmiały fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, nie zabrakło urywków „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Poziom występów był bardzo wysoki i wyrównany. Recytatorskim zmaganiom z uwagą przyglądało się jury w składzie: Grażyna Witak-Wcisło – dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Marek Banaszek – instruktor CSiK oraz Piotr Wawer – instruktor teatralny, aktor.

Po burzliwych obradach komisja ogłosiła werdykt, który pozytywnie zaskoczył wszystkie uczestniczki. W turnieju recytatorskim pierwsze miejsca ex aequo zajęły Monika Żochowska i Maria Szałas – uczennice KLO w Garwolinie. W turnieju „wywiedzione ze słowa” również zostały przyznane dwa pierwsze miejsca. Zdobyły je: studentka pedagogiki Weronika Kowalska oraz Marlena Paśnicka z LO im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie.

Laureatki eliminacji powiatowych wystąpią w etapie wojewódzkim konkursu, który odbędzie się w dniach 7-8 maja w Żyrardowie.

Michał Sztelmach