Region
Źródło: DK
Źródło: DK

Czy transportowcy wrócą?

Podczas sesji łosickiej rady miasta i gminy, 25 listopada, ustalono stawki podatku od środków transportowych na 2014 r. Stawki minimalne mają zatrzymać proces przenoszenia taborów do gminy Platerów.

Około rok temu rada miasta i gminy zdecydowała o podniesieniu stawek podatkowych od środków transportowych na 2013 r. Skutek? Łosiccy przewoźnicy zaczęli rejestrować swoje ciężarówki na terenie gminy Platerów gdzie obowiązywały stawki minimalne. Transportowcy znacznie zredukowali ponoszone koszty, a gmina Platerów zwiększyła wpływy do budżetu o 300 tys. zł. Samorząd miasta i gminy poniósł z tego tytułu znaczne straty finansowe.

300 tysięcy lekką ręką…

Od początku bieżącego roku w Platerowie przybyło około 20 firm transportowych, wśród których znalazły się 4 firmy z gminy Olszanka i 16 z gminy Łosice.

Różnica między stawką podatku obowiązującą na terenie łosickiego samorządu a kwotą obowiązującą w Platerowie wynosi – w przypadku jednego samochodu ciężarowego z naczepą – 1 tys. 164 zł. Przy kilkudziesięciu autach to znaczna oszczędność w skali roku dla przewoźników.

– Zysk Platerowa dla nas oznacza 300 tys. straty. Trzeba też pamiętać o tym, że oprócz kwoty wynikającej z podatków od środków transportowych, jest jeszcze strata w podatku od osób fizycznych. W związku z tym szacuję straty na około pół miliona złotych – mówi burmistrz Janusz Kobyliński.

Nadzieja w przyszłym roku

– Stawki, które rada ustala autonomicznie, pozostały na takim samym poziomie jak w 2013 r., natomiast te określone widełkami obniżamy do minimum, z zaokrągleniem do pełnej złotówki. Mając na uwadze doświadczenia z 2013 r., postanowiliśmy nadrobić nie wielkością stawek, ale ilością zarejestrowanych pojazdów – informuje przewodniczący rady miasta i gminy Zbigniew Jaszczuk.

W przyszłym roku stawki podatku obowiązujące na terenie obu samorządów będą na takim samym poziomie. Czy transportowcy wrócą do Łosic? Pokaże to czas, ale już dziś na podstawie rozmów z właścicielami firm można stwierdzić, że łosiccy samorządowcy mogą się rozczarować. Niektórzy przewoźnicy nie zamierzają się bowiem przenosić. Jak deklarują, może nastąpi to za kilka lat. Dlaczego? Decydują o tym względy lojalnościowe. Jak mówi jeden z przedsiębiorców, to wójt gminy Platerów podał im rękę, kiedy spotkali się z niezrozumieniem własnych samorządowców.

Jednak zabiegi łosickich włodarzy i negocjacje z przedsiębiorcami już przyniosły skutek. Właściciel jednej z największych firm zarejestrował w Łosicach 20 nowo zakupionych pojazdów.

DK