Czym są Kongresy Eklezjologiczne?
Postawioną w nim diagnozę duchowej kondycji Starego Kontynentu potwierdza życie: “Oczywiście na kontynencie europejskim – pisał papież – nie brak cennych symboli chrześcijańskiej obecności, ale wraz z powolnym, stopniowo wkraczającym zeświecczeniem, powstaje niebezpieczeństwo, że staną się one jedynie pamiątkami przeszłości. Wielu ludzi nie potrafi już łączyć ewangelicznego przesłania z codziennym doświadczeniem; wzrasta trudność przeżywania osobistej wiary w Jezusa w takim kontekście społecznym i kulturowym, w którym chrześcijańska koncepcja życia jest stale wystawiana na próbę i zagrożona; w wielu sferach publicznych łatwiej jest deklarować się jako agnostycy, niż jako wierzący; odnosi się wrażenie, że niewiara jest czymś naturalnym, podczas gdy wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego, które nie jest ani oczywiste, ani przewidywalne”(EE7).
Te słowa nie odnoszą się jedynie do chrześcijan zachodniej Europy. Dotyczą w równie poważnym stopniu Kościołów Europy środkowej i wschodniej, w tym Polski i naszej diecezji. Być może proces ten dokonuje się w nieco spowolnionym tempie, niemniej każe już teraz szukać. Ojciec św. wzywa do poszukiwania dróg nowej ewangelizacji, prowadzących do wiary pogłębionej i dojrzałej na wszystkich płaszczyznach życia, szczególne miejsce przyznaje jednak katechezie: “Oprócz starań o to, by posługa słowa, sprawowanie liturgii i działalność charytatywna ukierunkowane były na budowanie i podtrzymywanie dojrzałej, osobistej wiary, konieczne jest, aby wspólnoty chrześcijańskie zadbały o zaproponowanie katechezy odpowiadającej różnym drogom duchowym wiernych różnego wieku i stanu życia, przewidując również odpowiednie formy kierownictwa duchowego i ponownego odkrywania własnego Chrztu (EE51).
Odpowiedzią na ten głos Kościoła jest nasz diecezjalny program duszpasterski -“Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Zainicjowany i przygotowany przez Bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ma na celu pogłębienie chrześcijańskiego wymiaru życia w perspektywie biblijnej historii zbawienia. W jego centrum stoi katecheza, o której mówił Jan Paweł II, zmierzająca do pogłębienia, dla wielu może dopiero do odkrycia i doświadczenia sensu i mocy własnego Chrztu. Dzieje się to na drodze słuchania katechezy, osobistej refleksji oraz pracy w małych grupach. Nie chodzi tu jedynie o zdobywanie wiedzy religijnej, ale przede wszystkim, jak podkreśla Ks. Biskup, o żywy kontakt ze Słowem Bożym i odkrywanie światła, które rzuca na nasze życie historia zbawienia.
Przez cały mijający rok szkolny, spotykaliśmy się w 4 punktach diecezji wsłuchując się w kolejne katechezy. W tym roku przedmiotem refleksji był temat: “Ziemia Obiecana – obietnica i sprzeniewierzenie się”. Wzorem lat ubiegłych ostatnim akordem naszej pracy będą spotkania zwane Kongresami Eklezjologicznymi. Zgromadzimy się w 4 stacjach kongresowych w Parczewie, Garwolinie, Leśnej Podlaskiej i Woli Gułowskiej, by dokonać podsumowania 3. roku realizacji programu. Nie chodzi tu o sprawy formalne, ale przede wszystkim o świadectwo: na ile odnalazłem się w rozważanych treściach, co pomogły mi one odkryć, zrozumieć.
“Godzinę Świadectw” poprzedzi wspólnie celebrowana Liturgia Godzin. Spotkania będą się rozpoczynać o godz. 10 i kończyć wspólną agapą. Serdecznie zapraszamy wszystkich księży proboszczów z jak największą liczbą parafian, którzy brali udział w spotkaniach programu duszpasterskiego.
ks. Wojciech Hackiewicz