Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Czym żyje człowiek

18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy odbyła się uroczysta gala wieńcząca XI Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Ireny Golec pt. „Czerwona róża dla Niej”.

Celem rywalizacji na słowa jest upamiętnienie wybitnej postaci ziemi radzyńskiej i Lubelszczyzny. I. Golec zapisała się w świadomości mieszkańców regionu jako zaangażowana pedagog, działaczka społeczna oraz patriotka. Poświęciła życie sprawom wsi, w sposób szczególny akcentując rolę kultury i oświaty, a dziś odbiera hołd jako patronka konkursu aktywizującego twórców prozy i poezji z całej Polski. Zgłoszenia do tegorocznej edycji napłynęły z wsi i miast naszego regionu, ale też m.in. z Kielc, Wrocławia, Suwałk czy Warszawy. Termin nadsyłania prac minął 15 października. Przed obradującą 24 października komisją konkursową stanęło nie lada zadanie. Analizę 121 zestawów prozy i poezji prowadzącą do wytypowania zwycięzców i osób wyróżnionych przeprowadzili: przewodniczący komisji Ryszard Kornacki - członek Związku Literatów Polskich w Lublinie i prezes Międzyrzeckiego Stowarzyszenia Teatralnego, Katarzyna Wileńska - poetka i animator kultury oraz Zofia Goławska - pedagog.

W opinii jury poziom konkursu był wysoki i wyrównany. – Cieszy nas niezmiernie liczny udział młodych autorów, w tym uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych – podkreślali przedstawiciele komisji, dziękując w sposób szczególny nauczycielom, którzy zdopingowali uczniów do twórczej aktywności oraz posługiwania się ciekawymi formami literackimi. Tematyka prac – na co zwrócili uwagę – oscylowała wokół problemów dotykających współczesną młodzież. Uczestnicy pisali o wartości przyjaźni oraz potrzebie miłości rodzicielskiej. Dawali też wyraz dylematom związanym z wyborem właściwej drogi życiowej czy odkrywaniem własnej tożsamości w oparciu o rodzinną historię. Powstałe wiersze oraz próbki twórczości prozatorskiej ukazywały wreszcie wrażliwość młodych autorów na piękno otaczającego świata i drugiego człowieka.

Dorośli skupili się głównie na opiewaniu życia wiejskiego i małomiasteczkowego. – Poziom prac w tej kategorii wiekowej okazał się bardzo wyrównany i niezwykle trudno było nam wyłonić zwycięzców – przyznali członkowie komisji. Pojawiające się nowe nazwiska wśród uczestników odebrali natomiast jako dowód żywego zainteresowania, jakim cieszy się ten konkurs.

 

Na liście zwycięzców

W dziedzinie poezji – kategoria „dzieci ze szkół podstawowych” – zwyciężył Karol Zieńczuk z Kąkolewnicy, drugie miejsce zajęła Paulina Sobczak, a trzecie Kinga Stadnik – reprezentujące Międzyrzeca Podlaskiego. Wśród uczniów gimnazjum „srebro” przypadło ex aequo Kamili Kulik z Kąkolewnicy i Agacie Ignaciuk z Kożuszek, natomiast „brąz” – Nicoli Kostrzewie z Kąkolewnicy. W gronie młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych drugą nagrodę otrzymała Natalia Szaniawska z Komarówki Podlaskiej, zaś trzecią – Dominika Komoń z Kąkolewnicy. W kategorii „dorośli” pierwsze miejsce przyznano Maciejowi Modzelewskiemu z Białobrzegów, drugie – Annie Bełcząckiej z Radzynia Podlaskiego, a trzecie – Mariannie Pawłowskiej z Niemojek.

Zwycięzców w czterech kategoriach jury wytypowało także wśród uczestników konkursu mierzących się z drugą dziedziną – prozą. W najmłodszej grupie wiekowej najwyżej oceniono pracę międzyrzeczanina Marcela Domańskiego. Druga lokata przypadła Wiktorii Góralskiej z Turowa, zaś trzecia – Weronice Łopackiej z Międzyrzeca Podlaskiego. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Mikołaj Puszkarski z Tuliłowa, drugie – Katarzyna Musiatowicz, a trzecie – Angelika Grodzicka – reprezentantki Turowa. W kategorii „młodzież” zwyciężyła Eliza Korneluk z Piszczaca. Drugą nagrodę przyznano radzyniance Liwii Wojtaś, zaś trzecią – Julii Wiater z Ulana. W gronie dorosłych twórców prozy najwyżej oceniono pracę Renaty Diaków z Nowogrodu Bobrzańskiego. Drugie miejsce zajął Mateusz Mitąg z Warszawy, a trzecie – ex aequo – Adam Wierzbicki z Dłużka i Krzysztof Martwicki z Płońska.

Ponadto w obu dziedzinach i w każdej kategorii wiekowej członkowie komisji przyznali szereg wyróżnień.

AW