Aktualności
Czym żył lokalny Kościół?

Czym żył lokalny Kościół?

W roku 2014 w diecezji siedleckiej zostało podjętych wiele inicjatyw duszpasterskich. 23 stycznia przeżywaliśmy 140 rocznicę śmierci bł. Wincentego Lewoniuka i jego 12 towarzyszy, Męczenników Podlaskich.

Mówi ks. dr Marek Paluszkiewicz – dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Siedlcach:

27 kwietnia wielu diecezjan wzięło udział w Mszy św. kanonizacyjnej papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. 11 maja ph. „Uczciwość małżeńska” w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbył się Diecezjalny Dzień Rodziny. Ważnym wydarzeniem dla Kościoła siedleckiego było kanoniczne objęcie diecezji przez bp. Kazimierza Gurdę, które miało miejsce w budynku kurii diecezjalnej 23 maja. Dzień później odbył się uroczysty ingres do katedry siedleckiej. W ingresie uczestniczyło grono polskich biskupów, m.in. metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, arcybiskup-nominat Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski oraz abp Andrzej Dzięga.
Niezapomnianym przeżyciem dla młodych katolików była peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży w parafiach naszej diecezji w dniach 14-28 czerwca. Ostatnim etapem peregrynacji było Jerycho Młodych w Pratulinie. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół obrony wiary. Przewodnikiem w walce o wiarę był biblijny wojownik Gedeon, który wsparty mocą Boga, z nieliczną armią wojowników pokonał potężną armię Madianitów. Na Jerycho przybyły relikwie bł. Jose Luisa Sancheza del Rio, który miał zaledwie 14 lat, kiedy oddał życie za wiarę.
Na zakończenie Jerycha, 29 czerwca, przeżywaliśmy w Pratulinie Dzień Świadectwa Wiary połączony z 22 rocznicą powstania Katolickiego Radia Podlasie, pielgrzymką samorządów i samorządowców oraz diecezjalnym dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II i 15 rocznicą jego wizyty w Siedlcach.
W dniach 17-20 lipca ponad 100 młodych katolików zaangażowało się w ewangelizację nad jeziorem Białym k. Włodawy. Na początku sierpnia wyruszyła na Jasną Górę 34 Piesza Pielgrzymka Podlaska. Uczestniczyło w niej ok. 3,5 tys. pątników, którym posługiwało 68 kapłanów, 29 alumnów, dziewięć sióstr i braci zakonnych. O zdrowie pątników dbało 11 lekarzy i 108 pielęgniarek. Nad bezpieczeństwem pielgrzymki czuwało 209 osób ze służby porządkowej. Najdłużej, bo od 31 lipca, szli pątnicy z grupy włodawskiej, pokonując 413 km.
30 i 31 sierpnia odbywał się w Siedlcach 21 Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej. Zwyciężyli w nim zespół Wschód z Łosic ex aequo z zespołem Matula z Krakowa. Drugie miejsce zajęła grupa Zetaigreka, a trzecie Niebieskie Owieczki z Ryk.
31 sierpnia w sanktuarium maryjnym w Leśnej Podlaskiej odbyła się 30 Pielgrzymka Rodzin Różańcowych zorganizowana przez ks. kan. Pawła Wiatraka – diecezjalnego duszpasterza ruchów i stowarzyszeń maryjnych. Uczestniczyło w niej ok. 5 tys. wiernych. Z kolei 8 września w sanktuarium maryjnym w Woli Gułowskiej przeżywaliśmy dożynki diecezjalne zorganizowane przez diecezjalnego duszpasterza rolników ks. kan. Jana Romaniuka. Licznie zgromadzeni uczestnicy uroczystości mogli nie tylko podziwiać piękne wieńce dożynkowe, ale także obejrzeć fragmenty rekonstrukcji męczeństwa unitów drelowskich – inscenizacji przygotowanej przez parafian z Drelowa.
14 września w bazylice św. Jana Chrzciciela w Parczewie miały miejsce obchody 450-lecia przyjęcia uchwał Soboru Trydenckiego. Centralnym punktem obchodów była Msza św., której przewodniczył abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości były także związane z jubileuszem 100-lecia zakończenia budowy i oddania dla kultu religijnego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Parczewie, wybudowanego w latach 1906-1913.
W dniach 19-20 września w sanktuarium maryjnym w Woli Gułowskiej przeżywaliśmy diecezjalny dzień wdzięczności za Pieszą Pielgrzymkę Podlaską. 5 października odbyła się 4 Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Pratulina. Jej hasłem były słowa: „Mężczyzną stworzył go Bóg”. Z kolei 18 października w Garwolinie miało miejsce II Sympozjum z cyklu Lux Christi ph. „Sól ziemi, światłość świata”.
Ponadto w 2014 r. biskup siedlecki Kazimierz Gurda wręczył 18 absolwentom Diecezjalnej Szkoły Katechistów Parafialnych misję upoważniającą do głoszenia katechez przygotowujących do przyjęcia sakramentów w parafiach naszej diecezji, powołał do istnienia Centrum Formacji Kapłańskiej w Nowym Opolu (jego dyrektorem został ks. kan. Marek Matusik), ustanowił nową Diecezjalną Radę Duszpasterską oraz zainaugurował w diecezji Rok Życia Konsekrowanego. W bieżącym roku duszpasterskim odbyły się też spotkania w ramach Roku „El Greco” zorganizowane przez Muzeum Diecezjalne w Siedlcach oraz spotkania przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży w 2016 r., koordynowane przez ks. kan. Wojciecha Hackiewicza – diecezjalnego duszpasterza młodzieży. Wzorem lat ubiegłych wydział duszpasterski wydał folder kolędowy na temat sakramentu małżeństwa, który będzie przekazany wszystkim rodzinom mieszkającym na terenie diecezji podczas wizyty kolędowej.

JAG