Czyściec istnieje naprawdę
Kościół w nauczaniu o czyśćcu w zasadzie ogranicza się do stwierdzenia, że on istnieje i wierni mogą nieść pomoc duszom czyśćcowym. Wynika to stąd, iż czyściec jest rzeczywistością wykraczającą poza granicę ziemskiego życia, więc nie da się jej dokładnie zbadać i ująć w dogmatyczne stwierdzenia. Wszelkie próby opisywania jego natury byłyby obciążone błędem, a Kościół nie chce nikogo wprowadzać w fałszywe wyobrażenia. Podkreśla, że ani Pismo Święte, ani teologowie nie rzucają wystarczającego światła, by można było w pełni opisać życie po śmierci. Zachęca jednak teologów do zgłębiania tej tajemnicy i przybliżania jej wiernym. Według nauczania teologicznego czyściec jest dopełnieniem naszego uświęcenia i zbawienia. To Boży dar.
Kościół katolicki wierzy, że po śmierci dusza ludzka trafia do nieba lub piekła. Przejściowo, w drodze do nieba, może też znaleźć się w czyśćcu, czyli miejscu, gdzie musi odpokutować grzechy. Skąd wiemy, że czyściec istnieje?
Najpierw chyba trzeba wyjaśnić, że w potocznym języku opisującym życie wieczne używamy formy „w niebie”, „w czyśćcu”, co sugeruje jakieś miejsce. Natomiast Kościół wskazuje na niebo, piekło oraz czyściec, akcentując, że to stan duszy, a nie miejsce. Ta rozbieżność wynika z tego, iż nasza codzienność związana jest z wymiarem czasoprzestrzennym i łatwiej rozumiemy język bliski naszemu życiu niż ten teologiczny odnoszący się do wieczności. Skąd wiemy o istnieniu czyśćca? Na pewno z nauczania Kościoła katolickiego, które opiera się na Piśmie Świętym oraz Tradycji.
Jaka jest natura czyśćca?
Kościół w nauczaniu o czyśćcu w zasadzie ogranicza się do stwierdzenia, że on istnieje i wierni mogą nieść pomoc duszom czyśćcowym. Wynika to stąd, iż czyściec jest rzeczywistością wykraczającą poza granicę ziemskiego życia, więc nie da się jej dokładnie zbadać i ująć w dogmatyczne stwierdzenia. ...
MD