Czystość, modlitwa i praca
Patronka była obecna na spotkaniu w swoim wizerunku i w znaku relikwii. Młodym towarzyszyły też znaki ŚDM - kopia krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Na początku o bł. Karolinie opowiedziała zgromadzonym para młodych ludzi z Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium Kózkówny. Potem doświadczeniem życia w małżeństwie podzielili się Iga i Konrad Grzybowscy. Cennym i bardzo ciekawym punktem spotkania była konferencja wygłoszona przez ks. dr. Piotra Jarosiewicza, duszpasterza młodzieży diecezji drohiczyńskiej. Kapłan mówił o roli czystości, modlitwy i pracy w życiu człowieka. Każdy blok rozpoczynał od krótkiej zabawy i rapowanego utworu. Jego konferencja zawierała nie tylko wiele cennych rad i wskazówek, ale także zaskakujących i bardzo przemawiających przykładów z życia. Mówiąc o czystości, podkreślał: „Dziś demoralizacja stała się normalnością. Trzeba to odwrócić. Żyjemy w świecie, który z każdej strony atakuje nas zgnilizną”.
Ks. Piotr przestrzegał przed nieczystością, która wciąga człowieka jak bagno i ma długofalowe skutki. Apelował do młodych, by nie bali się iść z tym grzechem do konfesjonału. – Wielu z nas jest nagiętych w tej dziedzinie jak żelazo, ale po to mamy spowiedź, by się na nowo rozżarzyć i wyprostować – zachęcał kapłan.
Dotykając tematu modlitwy radził: – Znajdź sobie dania duchowe, które ciebie karmią. Bez tego nie ma mowy o relacji z Bogiem. To może być dobra konferencja, książka, kazanie, adoracja, Eucharystia czy Pismo Święte. Pamiętaj, że doświadczenie Boga zależy od pojemności twojego pragnienia. Jeśli zechcesz Go spotkać, to będziesz szukał możliwości, aby Go doświadczyć. Izajasz mówił o iskrze, która rozpala węgle. Pomyśl: co cię duchowo rozżarza? Bóg daje ci takie iskry, a ty możesz je rozdmuchać albo na nie splunąć.
Dajcie Bogu ciała
Podejmując temat pracy nad sobą, ks. P. Jarosiewicz tłumaczył: „Ty i ja jesteśmy jak kostka Rubika. Mamy wszystko, by pookładać siebie. Od ciebie zależy, czy poukładasz się w kontekście świata, czy Jezusa. Przyjeżdżamy tutaj, bo jesteśmy nasiąknięci światem, który podpowiada nam swoje racje. My jednak chcemy usłyszeć, jaka jest prawda i skonfrontować tę prawdę z tym, co uważamy za rację. Jean Carnbon powtarzał, że jeśli mamy budować relacje z ludźmi, to mamy patrzeć na człowieka nie od swojej strony, ale od strony Jezusa. Zawsze pytaj, co na moim miejscu zrobiłby Jezus – radził ks. Piotr.
Po konferencji młodzi uczestniczyli w nabożeństwie Drogi krzyżowej, a potem w adoracji. Jerycho zakończyła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Grzegorza Suchodolskiego. Hierarcha był obecny od początku do samego końca spotkania. W pierwszej części homilii tłumaczył, co to znaczy być zjednoczonym ciałem z Bogiem. Mówił o tym na przykładzie św. Pawła, bł. Karoliny i bł. Męczenników Podlaskich.
– Bóg podaje nam swoje słabe, umęczone i zmartwychwstałe Ciało, aby nasze ciało mogło żyć dla Niego. Jeśli nasze ciało czynimy modlitwą, jeśli czynimy je czystym, jeśli oddajemy je pracy, wtedy zawsze jesteśmy mocni, wtedy zwyciężamy – przypominał biskup Grzegorz.
Podejmijcie posługę
Potem przypominał, że Kościół papieża Franciszka jest nastawiony na świeckich. Mówił o nowych posługach, ustanowionych dla ludzi świeckich.
– Oczywiście, trzeba mieć do nich odpowiednie przygotowanie i wiek, ale już niedługo w swoich parafiach będziecie mogli podjąć posługę lektora. Teraz, może od czasu do czasu, już czytacie słowo Boże, ale Kościół chce wam zaufać, aby to nie było „od czasu do czasu”, ale na stałe. Jeśli przyjdzie ten moment, bądźcie gotowi, bądźcie w blokach startowych, podejmijcie formację i przyjmijcie później błogosławieństwo Kościoła do tej posługi – wzywał bp G. Suchodolski. Mówił też o posłudze akolitatu i katechety. Wspomniał również o nowym synodzie w Kościele, który rozpocznie się w październiku. – Chodzi w nim o to, żeby Kościół nie był tylko Kościołem klerykalnym i elitarnym, ale wspólnym Kościołem nas wszystkich, którzy w różnorakich posługach i funkcjach chcemy budować mistyczne Ciało Chrystusa. Jako diecezjalne duszpasterstwo młodzieży pragniemy uczynić po wakacjach pierwszy krok w stronę rozumienia tego synodu, dlatego na dzień przed jego rozpoczęciem w diecezji chcemy spotkać się na diecezjalnym forum młodych – zapowiadał hierarcha.
Poślijcie delegatów
Spotkanie odbędzie się 16 października. Na forum zostaną zaproszeni liderzy ruchów, stowarzyszeń i wspólnot ze wszystkich parafii naszej diecezji. – Do października macie czas, żeby zastanowić się, kto może być waszym delegatem na tym diecezjalnym forum młodych. Podczas zjazdu dokonamy wyboru diecezjalnej rady młodych i rad rejonowych, dlatego tak ważna jest wasza przemyślana obecność. Z pewnością będą też materiały, które przygotują nas na to wydarzenie, ale już teraz wraz z waszymi duszpasterzami zastanówcie się, przemyślcie i przemódlcie, kogo poślecie jako delegata. Chcemy zacząć budować pewną formę wspólnoty duszpasterstwa młodzieży w oparciu o pracę w parafiach, dekanatach i rejonach. Idzie nowy czas. Czas, w którym świeccy powinni przejąć pałeczkę od nas, duchownych. Nie znaczy to, że nas nie będzie. Pozostaniemy w tym, co należy do nas; będziemy głosić wam słowo i szafować sakramenty, zwłaszcza Eucharystię i sakrament miłosierdzia. Będziemy budować te wspólnoty, ale chcemy, byście i wy dali swoje ciała na budowanie mistycznego ciała Chrystusa w naszym Kościele siedleckim – podsumowywał biskup.
Na koniec poinformował, że od 1 lipca diecezjalnym duszpasterzem młodzieży będzie ks. Radosław Piotrowski.
AWAW