Czytelnia dla medyków
. Bialska jednostka jest 15 oddziałem Głównej Biblioteki Lekarskiej, której siedziba mieści się w Warszawie. GBL powstała w 1945 r., ma swoje filie m.in. w Bełchatowie, Częstochowie, Katowicach, Radomiu i Toruniu. Bialski oddział jest pierwszą filią GBL, która pojawiła się po wschodniej stronie Wisły.
– Jesteśmy instytucją naukową, która gromadzi polską i zagraniczną literaturę dotyczącą medycyny. W bialskim oddziale będzie można korzystać nie tylko z książek i czasopism, ale też – dzięki internetowi – z naszych centralnych zasobów – mówi Wojciech Giermaziak, dyrektor GBL. – Jeśli chodzi o zbiory bieżące, gromadzimy publikacje z najbardziej utytułowanych uniwersytetów w Europie, Stanach Zjednoczonych, Japonii oraz Izraelu. W warszawskiej siedzibie mamy też duże ilości publikacji pochodzących sprzed I wojny światowej i z okresu międzywojennego. Jesteśmy w trakcie digitalizacji zbiorów z czasów średniowiecza i późniejszych epok (łącznie około 4,5 tys. tomów). To wszystko będzie dostępne także dla czytelników z Białej Podlaskiej – zapowiada.
Gest ze strony miasta
Placówka ma być czynna od poniedziałku do piątku. Z większości książek i czasopism można korzystać tylko na miejscu.
– Mamy tu dużą salę ekspozycyjną, która nie tylko pełni funkcję czytelni, ale też może służyć organizacji wystaw, spotkań kulturalnych i eventów. Lokalizacja biblioteki jest bardzo dobra. To, że mieści się ona na pierwszym piętrze, to również spory plus. Praca z literaturą medyczną czy starodrukami wymaga spokoju. Biblioteka nie może być miejscem przechodnim – zauważa W. Giermaziak.
Czytelnię utworzono przy ul. Brzeskiej 1 (na rogu pl. Wolności), w nowej kamienicy, należącej do zasobów ZGL. Budynek jest wyposażony w windę. Jak powiedział prezydent Dariusz Stefaniuk, miasto nie będzie miało finansowego udziału w funkcjonowaniu tej jednostki.
– Udostępniliśmy jedynie nasz budynek. Zaoferowaliśmy preferencyjną stawkę. Dziś instytucje kulturalne cierpią na finansowe deficyty, więc tym bardziej należy je wspierać – zaznacza włodarz.
Konkretna pomoc
Z powstania biblioteki cieszą się także miejscowi lekarze. Przewodniczący bialskiej delegatury Lubelskiej Izby Lekarskiej Jan Hałabuda podkreśla, że taka jednostka była w Białej bardzo potrzebna. – Tutejsze środowisko lekarskie znacznie się poszerza, rozwija się także nasz szpital. Sądzę, że z otwarciem tej biblioteki lekarze wiążą spore nadzieje. Poziom naszej pracy w dużej mierze zależy od zgromadzonej wiedzy. Jej źródłem są nie tylko zjazdy, konferencje i spotkania naukowe, ale także najnowsza literatura medyczna. Do tej pory trzeba było kupować ją w specjalistycznych księgarniach, szukać w internecie albo jeździć po nią do GBL w Warszawie, co wymagało poświecenia sporej ilości czasu. Teraz wszystko będzie na miejscu. Liczę, że ta placówka przysłuży się zarówno lekarzom, jak i studentom – puentuje J. Hałabuda.
AWAW