Dać słowu ciszę i czas
W tym roku będziemy obchodzić piętnastą edycję Tygodnia Biblijnego. Ta inicjatywa była pomysłem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Sprawdziła się w praktyce?
Jak najbardziej. Ogólnopolskie Dzieło Biblijne przygotowuje każdego roku biuletyn zawierający pomoce, które można wykorzystać na poziomie parafialnym. Na każdy dzień Tygodnia Biblijnego przygotowane są propozycje komentarzy i homilii do mszalnej liturgii słowa. Ponadto duszpasterze i liderzy wspólnot parafialnych znajdą w nim katechezy biblijne nawiązujące do tematu danego roku, które można wykorzystać w trakcie spotkań w ciągu tygodnia.
Dopełnieniem są materiały duszpasterskie, takie jak Celebracja Słowa Bożego, Krąg Biblijny czy Droga Światła. Wszystkie te pomoce pozwalają przeżyć Tydzień Biblijny na podstawowym, parafialnym poziomie. Wiem, że wiele parafii naszej diecezji z nich korzysta, co pozwala żywić nadzieję, że także tegoroczny, piętnasty już Tydzień Biblijny stanie się dla wielu z nas okazją do ponownego odkrycia skarbu, jakim jest słowo Boże, zwłaszcza zapisane na kartach Pisma Świętego i celebrowane we wspólnocie Kościoła.
Tydzień Biblijny ma zachęcać do czytania Pisma Świętego. Co odpowiedziałby Ksiądz tym, którzy mówią, że nie sięgają po nie, ponieważ go nie rozumieją?
Myślę, że najważniejszym problemem, jaki stoi przed każdym z nas, nie jest kwestia trudności treści Pisma Świętego, lecz uświadomienie sobie, że jego teksty, mimo że powstały wiele wieków temu, są żywym słowem, za pomocą którego Bóg chce się z nami każdego dnia komunikować. Można czytać Pismo Święte jako źródło prawd objawionych lub zasad moralnych, ale dopóki nie uświadomimy sobie, że na jego kartach można odnaleźć głos Boga rozświetlający naszą osobistą historię życia, będzie ono zawsze dla nas czymś obcym, fakultatywnym. ...
AWAW