Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dadzą im imię na wieki

O współczesnej dyskusji nad postawami Polaków podczas II wojny światowej i wynikach prac nad ostatnią książką mówi Edward Kopówka, kierownik Muzeum w Treblince i współautor książki „Dam im imię na wieki. Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów”.

O czym jest ta książka? W jaki sposób wpisuje się ona w trwającą właśnie dyskusję nad postawami Polaków podczas II wojny światowej?

Odpowiedź zawiera się w tytule. „Dam im imię na wieki” to cytat z Księgi Izajasza, natomiast podtytuł: „Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów” doprecyzowuje treść. Zajmujemy się tutaj np. zamordowanymi – głównie za pomoc Żydom, Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata lub pomagającymi. Okolice Treblinki rozumiemy tutaj bardzo elastycznie, dlatego że zakres badań obejmuje tereny, z których Żydzi byli wysyłani do Treblinki na śmierć. Publikacja zawiera informacje na temat Polaków ratujących Żydów z powiatów: bialskiego, bielskiego, brańskiego, garwolińskiego, łomżyńskiego, łosickiego, łukowskiego, mińskiego, ostrowskiego, parczewskiego, radzyńskiego, siedleckiego, siemiatyckiego, sokołowskiego, węgrowskiego, wysokomazowieckiego.

Celem naszej publikacji jest przybliżenie postaci Polaków, którzy oddali życie albo zostali Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata czy pomagali w inny sposób, a pomoc ta poszła w niepamięć. Robimy to niestety bardzo późno – pozostało już niewielu świadków tamtych wydarzeń. Wspomagamy się jednak literaturą.

Współautorem książki jest ks. Paweł Rytel-Andrianik. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł