Dają świadectwo
Już po raz 16, od chwili nadania placówce imienia Jana Pawła II, młodzież spotkała się, by lepiej poznać nauczanie Papieża Polaka.
Na początku forum głos zabrały dyrektor szkoły Małgorzata Szostek oraz wicedyrektor Barbara Świerczewska. Honorowym gościem spotkania był proboszcz parafii św. Stanisława BM. – Ks. kan. Adam Patejuk w rozmowie z młodzieżą dawał świadectwa życia w prawdzie, odwadze, jedności i pokoju – relacjonuje Elżbieta Rymuza, katechetka i inicjatorka spotkań. Następnie uczniowie w czterech aktach przedstawili sposoby na budowanie w dzisiejszym zlaicyzowanym świecie jedności i pokoju wokół siebie oraz w sobie. – Te scenki były tak przeróżne, że ubogaciły forum i wyzwoliły między młodzieżą zdrowe relacje i więzi. Uczniowie otworzyli się na nie i chcieli o tym rozmawiać. Zrozumieli, czym jest dzisiaj odwaga. Mimo że nie ma wojny, trzeba być odważnym do dawania świadectwa w każdej sytuacji, do budowania pokoju i jedności w świecie – tłumaczy E. Rymuza.
Katechetka, która była studentką Karola Wojtyły podczas studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, przybliżyła uczniom postać Papieża Polaka. – Młodzież ceni sobie świadectwo realnych świadków, bo szuka autentyzmu, prawdy i zaufania u ludzi – wyjaśnia Rymuza. I opisuje wspieranie przez uczniów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”: – Już po raz dziesiąty rozprowadzaliśmy ciasteczka papieskie. W ten sposób nie tylko kultywujemy tradycję fundacji, ale – zgodnie z zawołaniem patrona szkoły – budujemy żywy pomnik Jana Pawła II, pomagając zdolnej młodzieży z ubogich rodzin. Młodzież bardzo chętnie przyłączyła się do akcji. To jest ich wspólne zadanie, na które odpowiadają sercem i miłością. Wspierają ich także rodzice, pedagodzy, jak również absolwenci szkoły, których uczyłam.
Na koniec z uczniami klas szóstych spotkał się ks. Jan Kluska, który mówił o budowaniu przez Jana Pawła II cywilizacji miłości. – Dowiedziałam się, jak ważna jest odwaga, pokój, sprawiedliwość i jedność – przyznaje Dominika. Natomiast Adam dodaje, że będzie teraz umiał zdefiniować pojęcia wymienione przez koleżankę. – Na pewno to spotkanie było nam potrzebne. Dzieci coraz mniej rozmawiają, padają brzydkie słowa. Na pewno z tej lekcji wyjdziemy mądrzejsi, będziemy umieli lepiej się ze sobą komunikować – podsumowuje Aleksandra.
KO