Region
pomnikilotnicze.pl
pomnikilotnicze.pl

Dama polskiego lotnictwa wyląduje przed ratuszem

Samolot szkolno-bojowy TS-11 Iskra za kilka miesięcy stanie w centrum miasta.

Maszynę o numerze bocznym 1607 samorząd zamierza pozyskać z miejscowej jednostki wojskowej. Trwają przygotowania do 70 rocznicy nadania Dęblinowi praw miejskich. Oprócz zaplanowanych uroczystości władze miasta chcą uczcić jubileusz umieszczeniem obok ratusza legendarnego samolotu szkolno-bojowego TS-11 Iskra. - Dęblin od lotnictwem lat stoi, a iskra jest jego symbolem.

To tu mieści się Lotnicza Akademia Wojskowa i kształcą się piloci. Poza tym jest wiele miast niekoniecznie związanych z lotnictwem, gdzie stoją samoloty. Uznaliśmy więc, że u nas tym bardziej będzie to pasowało – wyjaśnia burmistrz Beata Siedlecka.

 

Tu był jej dom

Samorząd zwrócił się w tej sprawie do 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Uzyskanie zgody nie było trudne, bo iskry nie są użytkowane od 2022 r., a sam pomysł wojskowym również się spodobał. – Pomnik samolotu TS-11 Iskra w centrum miasta na pewno będzie przypominał wszystkim mieszkańcom oraz osobom przyjezdnym, że to właśnie tu, w Dęblinie, na położonym niedaleko lotnisku, był jej dom. Warto też podkreślić, iż te samoloty szkolno-treningowe przez blisko 60 lat służyły adeptom polskiego lotnictwa. To właśnie na nich wyszkoliły się pokolenia pilotów nie tylko samolotów bojowych, ale także transportowych – zauważa ppor. Marlena Kuna, oficer prasowy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

 

Nr 1607

W efekcie dowództwo bazy wytypowało samolot o numerach bocznych 1607. Zanim jednak trafi na piedestał, przejdzie kilka zabiegów. Usunięte zostaną z niego m.in. elementy uzbrojenia, a cała maszyna ma przejść malowanie.

O tym, kiedy dokładnie samolot pojawi się w przestrzeni publicznej, na razie nie wiadomo. Miasto zakłada, że stanie się to w ciągu kilku miesięcy. Na wszelkie procedury i koszty samorząd zamierza wydać 30-35 tys. zł.

Pomnik samolot stanie przed ratuszem – między fontanną a pasem zieleni. – Jest pomysł, by znalazła się tam dodatkowo tablica z historią iskry wraz z kodem QR ułatwiającym pozyskanie dodatkowych informacji – precyzuje B. Siedlecka.

Tomasz Kępka