Dar 600 lat
Historyczna uroczystość jubileuszowa poprzedzona została nowenną, której przewodniczył ks. Mariusz Zaniewicz. - Prowadzenie takiego dzieła jest szczególnym doświadczeniem. To spotkanie z żywym Kościołem, który dotyka swojej przeszłości, myśląc o przyszłości - mówił duszpasterz. - Celem nowenny jest uświadomienie wiernym dziedzictwa wiary, która przechodzi z pokolenia na pokolenie, ożywienie jej, jak również ukazanie obecności Boga w dziejach człowieka oraz obudzenie ducha wdzięczności i uwielbienia Stwórcy za obfitość darów - podkreślał kapłan. - Atmosfera rozmodlenia rosła z każdym dniem. Dało się zauważyć ducha modlitwy i czynne zaangażowanie wiernych w proponowane inicjatywy, np. w dniu dziękczynienia za sakrament małżeństwa pełna skupienia modlitwa męża nad żoną czy żony nad mężem.
Największym zaskoczeniem dla nas, księży, była obecność bardzo dużej liczby wiernych podczas nocnej pielgrzymki z różańcem w ręku do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach – dodał ks. M. Zaniewicz.
– Przebieg nowenny, podczas której wierni modlili się o duchowe umocnienie i odnowienie w wierze przedstawiał się następująco: 26 lipca (czwartek) – procesja różańcowa ulicami miasta, 27 lipca (piątek) – dziękczynienie za słowo Boże, 29 lipca (sobota) – dziękczynienie za sakrament chrztu, 30 lipca (niedziela) – dziękczynienie za sakrament Eucharystii, 31 lipca (poniedziałek) – dziękczynienie za sakrament namaszczenia chorych, 1 sierpnia (wtorek) – dziękczynienie za przodków, 2 sierpnia (środa) – dziękczynienie za sakrament małżeństwa, 3 sierpnia (czwartek) – dziękczynienie za sakrament kapłaństwa, 4 sierpnia (piątek) – dziękczynienie za sakrament pojednania, 5 sierpnia (sobota) – dziękczynienie za bierzmowanie, wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia – relacjonował ks. Zaniewicz.
Historia długa i bogata
Inauguracja obchodów jubileuszu 600-lecia parafii w Garwolinie została uwieńczona Mszą św. z udziałem bp. Kazimierza Gurdy, biskupa radomskiego Henryka Tomasika oraz biskupa obwodu irkuckiego ks. Cyryla Klimowicza. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór miasta Garwolin pod przewodnictwem Radosława Mitury. – Historia naszej parafii jest długa i bardzo bogata. Pierwszy dokument oficjalny z 1418 r. przypomina, że tutaj istnieje już parafia. Parafia ta nosiła tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Poprzez wieki, aż do rozbiorów, w czasie różnych zawirowań historii na tym miejscu stało pięć kościołów – trzy drewniane, które spłonęły; murowany, który na skutek wad technicznych rozpadał się, i wreszcie ta piękna kolegiata, której konsekracja odbyła się w 1900 r. – mówił we wstępie do uroczystości ks. prałat Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii Przemienienia Pańskiego. – Dzisiaj otrzymujemy ten wielki dar 600 lat. Setki tysięcy ludzi tworzyło tę wspólnotę, budowało ją, troszczyło się o nią, by była piękna i wspaniała. Dzisiaj Chrystus pragnie, byśmy tę piękną historię parafii garwolińskiej, dziedzictwo tej ziemi zroszonej męczeństwem i krwi podjęli – zaznaczył.
Ksiądz prałat podkreślił również odwagę mieszkańców Garwolina i okolic, gotowych w każdej sytuacji stanąć w obronie wiary. – Nasza parafia w historii dwa razy opowiedziała się bardzo mocno za Jezusem Chrystusem. Gdy w czasie rozbiorów biskup podlaski Benedykt Szymański ogłosił, że jako wyraz jedności trzeba zawiesić wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, przed drzwiami każdego domu garwolińskiego pojawił się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej. Kozacy z karabinami podjechali do każdego domu, by taki obraz ściągnąć, wyrzucić, podeptać. Parafianie garwolińscy stanęli w obronie tych obrazów – przypomniał. – Wielu z nas mocno utkwił w sercu rok 1984. Pamiętamy obraz młodzieży pobliskiej szkoły w Miętnem, która właśnie tutaj, w tej kolegiacie, przed tym pięknym obrazem Przemienienia Pańskiego, szukała sił, by wytrwać i by zwyciężyć. I zwyciężyła – mówił.
Kult św. Anny
Ważnym momentem Eucharystii było odczytanie dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej w sprawie ustanowienia św. Anny patronką miasta. Z dokumentu wynika, że „duchowieństwo i wierni świeccy miasta Garwolin, po dzień dzisiejszy, otaczają szczególnym i nieprzerwanym kultem św. Annę, którą Bóg zechciał uczynić matką rodzicielki swojego Syna, naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
Do św. Anny podczas homilii nawiązał również bp H. Tomasik, podkreślając przywiązanie i oddanie patronce – mimo upływu lat – wszystkich mieszkańców tej ziemi.
Na uwagę zasługuje historia z przełomu XIX i XX w., kiedy to za sprawą św. Anny wyproszono tak potrzebny deszcz. Panująca wówczas susza mogła okazać się opłakana w skutkach. Na prośbę parafian ówczesny proboszcz ks. Józef Okniński odprawił nabożeństwo i poprowadził procesję błagalną. Kiedy po kilku godzinach modlitwy wierni wracali do kościoła, zaczął padać tak długo wyczekiwany deszcz. Od tej pory – corocznie – wdzięczni za wstawiennictwo św. Anny parafianie organizowali procesję do przydrożnych kapliczek i krzyży.
Z kolei w dniu jubileuszu 600-lecia parafii poranne, bardzo intensywne opady mogły pokrzyżować uroczyste obchody, zwłaszcza że ich część zaplanowano na świeżym powietrzu. Św. Anna czuwała i tym razem. Od południa wypogodziło się i zaplanowany na 14.30 rodzinny festyn parafialny mógł odbyć się bez zakłóceń.
Następnym punktem programu było odsłonięcie i poświęcenie przez bp. K. Gurdę pomnika ku czci św. Anny. Został on usytuowany przed garwolińską kolegiatą, a jego wykonawcą jest miejscowy artysta Grzegorz Mikulski. Natomiast w ogrodach przy plebanii posadzono sześć dębów, każdy symbolizujący jeden wiek istnienia parafii. Drzewa noszą imiona sześciu biskupów siedleckich piastujących swój urząd od 1918 r., czyli od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości. Upamiętniono: bp. Henryka Przeździeckiego, bp. Ignacego Świrskiego, bp. Jana Mazura, bp. Jana Wiktora Nowaka, bp. Zbigniewa Kiernikowskiego i bp. Kazimierza Gurdę.
Rodzinny festyn parafialny
Ok. 14.30 w ogrodzie przy plebanii rozpoczął się rodzinny festyn parafialny. Na dzieci czekało wiele atrakcji, m.in. stoiska plastyczne, dmuchany plac zabaw czy ogromnych rozmiarów bańki mydlane. Zaprezentowały się także działające w parafii wspólnoty i stowarzyszenia. Ze sceny rozbrzmiewały dźwięki różnorodnej muzyki – od pieśni patriotycznych po utwory rozrywkowe. Wystąpili również lokalni artyści: Garwoliński Sekstet Kameralny, Orkiestra Dęta OSP Garwolin, Teatr Muzyczny „Od Czapy”, Zespół z I Liceum Ogólnokształcącego, zespół Fanatycy z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Schola wychowanków ks. Józefa Szajdy. Zgodnie z powiedzeniem „coś dla ciała, coś dla ducha” nie mogło zabraknąć miejsc z gastronomią. Wyborne ciasta, grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem to tylko przykłady dań z bogatego menu. Wszyscy uczestnicy jubileuszu mogli nabyć również bezpłatny egzemplarz albumu wydanego z okazji 600-lecia parafii. Festyn był okazją do spotkania w dużej arafialnej rodzinie, w której panuje radosna, życzliwa atmosfera.
– Parafia Przemienienia Pańskiego w Garwolinie żyje. Można wyczuć żywą wiarę, troskę o życie parafialne – mówił ks. Mariusz Zaniewicz. – Wzajemna życzliwość, zasłuchanie podczas głoszonych nauk, rozmodlenie, ale też ogromne zaangażowanie wiernych w przygotowanie rodzinnego festynu mówią same za siebie – komentował duszpasterz.
Jubileuszowe obchody zakończył Apel Jasnogórski.
Sylwia Mitkowska