Diecezja
Źródło: AWO
Źródło: AWO

Dary Bogu – z darów Boga

W pierwszą niedzielę września na trzecich już dożynkach bawili się mieszkańcy gminy Wodynie.

 
To ukoronowanie ich całorocznego trudu rozpoczęła o 15.00 sprawowana przez ks. Bogdana Potapczuka Msza św. w kościele parafialnym. Miała ona niezwykle bogatą oprawę, bowiem gminne dożynki zostały połączone z odpustem z okazji Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Po jej zakończeniu barwny korowód przeszedł na stadion, gdzie nastąpiła kontynuacja tego ważnego dla rolników święta.

Zgromadzonych mieszkańców i gości, wśród których byli: posłowie Krzysztof Tchórzewski i Krzysztof Borkowski, samorządowcy Henryk Brodowski i Sławomir Marchel, powitał wójt Marian Sekulski. Dziękując rolnikom za ich wielki trud, zwrócił uwagę, że zanika odświętny charakter żniw, a gospodarstwa przekształcają się w zakłady wytwórcze. Chleb jednak nadal pozostał symbolem trudu, życzliwości i ofiarności rolników. Na potwierdzenie tych słów starostowie dożynek, Teresa Polak z Łomnicy i Adam Dadacz z Soćk, łamali się nim z uczestnikami święta plonów.

Poseł K. Tchórzewski pochwalił dożynkowe wieńce, w których „kryje się radość z pomyślnie zakończonych żniw, wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim mozolna praca i przywiązanie do narodowej tradycji’. Doceniając trud pracy rolnika, odwołał się do słów Jana Pawła II: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.

Kolejni mówcy, K. Borkowski i H. Brodowski, którzy również pozostali pod wrażeniem przepięknych dożynkowych wieńców, docenili gminne inwestycje i zaangażowanie mieszkańców.

Uroczystość uświetniły występy lokalnych artystów, ekwilibrystyczne popisy z piłką nożną, towarzyszące imprezie konkursy i gwiazda wieczoru zespół Focus. Swoje miejsce zabaw miały też dzieci, a do tańca zapraszała grupa Modem. Gminne dożynki zakończył późnym wieczorem przepiękny widok wypuszczonych w niebo 150 lampionów.

 

Anna Wolańska