Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dawne budynki z nowym przeznaczeniem

Na terenie zabytkowej Placencji trwają prace związane z rewitalizacją oficyny i jej otoczenia. Władze gminy szykują się też do modernizacji budynku po byłym posterunku policji.

Realizacja obu zadań jest możliwa dzięki znacznemu dofinansowaniu z rządowego programu Polski Ład. Koszt odnowienia oficyny sięgnie 5,2 mln zł, a budynku po posterunku 1,2 mln zł. Samorząd do obu projektów dołoży łącznie ponad 1 mln zł. - Reszta pochodzi z dofinansowania. Bez rządowej dotacji nie moglibyśmy sobie pozwolić na takie inwestycje. Trzeba powiedzieć, że mają one wymiar strategiczny i zmienią wygląd Kodnia. O efektach przekonamy się za 12-13 miesięcy - deklaruje Mariusz Zańko, sekretarz gminy Kodeń.

Remontowana oficyna pochodzi z pierwszej połowy XVIII w. W ostatnich dziesięcioleciach mieściła się w niej najpierw szkoła, a potem przedszkole. Budynek jest kojarzony z Elżbietą z Branickich Sapieżyną. Dziś stanowi własność gminy. – Jesteśmy po pierwszym etapie prac, w trakcie którego osuszono i odgrzybiono ściany i fundamenty. Budynek także ocieplono i wymieniono w nim stolarkę okienną. W międzyczasie odkryliśmy ciekawe piwnice, które również wymagają odrestaurowania i zagospodarowania – wylicza sekretarz.

 

Wśród róż i drzew

W drugim etapie planowane jest wykonanie drewnianych podłóg i stolarki drzwiowej oraz zagospodarowanie otoczenia. – W ramach inwestycji wybudowany zostanie taras widokowy na rzekę Kałamankę. Powstanie wiata do celów rekreacyjno-kulturalnych. Odnowimy znajdującą się obok oficyny stajnię. Będzie miała charakter magazynowo-socjalny. Zagospodarujemy również ten teren. W planach mamy nasadzenie około 150 nowych drzew, tysiąca róż oraz innych kwiatów i krzewów. Pojawią się nowe oświetlenie, ławeczki i plac zabaw dla dzieci. Ten liczący 80 arów teren wreszcie zostanie zagospodarowany i będzie służył nie tylko mieszkańcom, ale też osobom odwiedzającym Kodeń – podkreśla M. Zańko, dopowiadając, że w odnowionej oficynie znajdzie swoją siedzibę gminna biblioteka. Będzie tam także sala do spotkań plenarnych oraz zaplecze kuchenno-socjalne.

 

Turystyczna przystań

– Nie zdążymy zakończyć tej inwestycji do 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej. Oficjalne otwarcie planujemy na listopad przyszłego roku. Nasza Placencja wpisana jest na listę zabytków, więc wszystkie przeprowadzane tu działania odbywają się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Myślę, że po rewitalizacji będzie wyglądała nawet lepiej niż za dawnych czasów – zaznacza sekretarz kodeńskiej gminy.

Odnowienia doczeka się także budynek po byłym posterunku policji. Ma kilkadziesiąt lat. Służył funkcjonariuszom aż do czasu zlikwidowania jednostki. Obecnie w Kodniu nie ma posterunku policji. O porządek zabiega straż graniczna.

– Obiekt jest mocno zniszczony i od dawna nieużytkowany. Został przejęty przez gminę kilka lat temu. Planujemy stworzyć w nim centrum rekreacyjno-turystyczne z 16 miejscami noclegowymi, siłownią oraz sauną. Zamierzamy utworzyć tam również wypożyczalnię rowerów. Tą inwestycją wpisujemy się w turystyczno-pielgrzymkowy charakter Kodnia. Da nam bowiem dodatkową bazę noclegową. Myślę, iż to dobry pomysł, bo przez nasze tereny przebiega szlak Green Velo. Centrum nie stanie się konkurencją dla sanktuaryjnego domu pielgrzyma, liczymy na synergię w tej działalności – podsumowuje M. Zańko.

AWAW