Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Dawne receptury

Natura zapewniła człowiekowi wszystko to, co niezbędne do życia i przetrwania w każdych warunkach - mądrość tę przekazują najstarsi, pamiętający nieskażoną przyrodę i czyste środowisko.

Dobroczynny wpływ ziół na zdrowie człowieka jest znany od wieków, na szczęście doceniamy tę wiedzę i współcześnie. Np. pracę jelit poprawiają mięta, szałwia, koper włoski, koperek, rumianek czy majeranek, ból gardła zmniejszą szałwia, tymianek i czosnek. Na przeziębienie dobre są czarny bez, czosnek, lipa, rumianek, dzika róża. W walce z kaszlem sprawdzą się tymianek i majeranek, z kolei na stan włosów i skóry dobrze działają pokrzywa i skrzyp polny. Odpowiednia kompozycja ziół i innych darów natury może nie tylko pomóc w danej dolegliwości, ale nawet uratować życie człowieka. Nieraz słyszeliśmy przekazywane od dziesięcioleci historie uzdrowień i złagodzenia bólu za sprawą podanej mikstury.

W Damianowie mieszka Marianna Rutkowska, która korzysta z dawnego przepisu i przyrządza maść skutecznie działającą na poparzenia czy odleżyny. – Moja mama i ciocia otrzymały tę maść, jak i recepturę jej wykonania od ówczesnego proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła w Korytnicy Łaskarzewskiej – mówi pani Marianna. Potrzeba była pilna, bo mały wnuczek ciotki pani Rutkowskiej poparzył się tak bardzo, że skóra schodziła z pośladka i nóg. Dziecko przebywało w klinice w Warszawie, leczone było także w Lublinie, ale bez rezultatów. – Oddali to dziecko na straty – zaznacza kobieta. – Babcia tego chłopca udała się do proboszcza z prośbą, aby odprawił Mszę św. w intencji uzdrowienia. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł