Region
Dbają o zdrowie mieszkańców

Dbają o zdrowie mieszkańców

Szpital w Radzyniu Podlaskim wzbogacił się o dwie nowoczesne pracownie: rentgenowską i echo serca.

Zakup nowoczesnej aparatury i urządzenie pracowni było możliwe dzięki realizacji projektu „Poprawa jakości i dostępności świadczeń zdrowotnych SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim, poprzez kompleksową informatyzację połączoną z ucyfrowieniem RTG”. Jest on w 85% dofinansowywany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Koszt otwarcia nowoczesnego gabinetu wyniósł 2 mln 127 tys. zł, z czego 1 mln 843 tys. zł to środki unijne. Pozostałą kwotę wyłożył samorząd powiatu. Nowoczesna aparatura nie tylko poprawi jakość leczenia pacjentów. Ułatwi również pracę lekarzom.

– To trzeci tego typu aparat w Polsce – pochwalił się podczas uroczystego otwarcia pracowni Dariusz Hankiewicz, dyrektor SP ZOZ. – Obraz, który będzie uzyskiwany, pacjent otrzyma w zapisie cyfrowym na płycie bądź, jeśli takie jest jego życzenie, na kliszy. Następnie będzie przesyłany siecią informatyczną na terenie szpitala – dodał. Koszt zakupu sprzętu wraz z instalacją, montażem i rozmieszczeniem wynosi 501 tys. 574 zł, a systemu cyfrowej radiografii pośredniej – 315 tys. 505 zł.

Drugie urządzenie, które zainstalowano w znajdującym się na oddziale wewnętrznym gabinecie – echo serca – to aparat o wartości ponad 279 tys. zł. Służy on do diagnostyki chorób układu krążenia, ale może być także wykorzystywany do badań kardiologicznych, naczyniowych czy ginekologicznych.

W uroczystości otwarcia pracowni uczestniczyli pracownicy szpitala i władze powiatu. Poświęcenia sprzętu, który ma służyć dobru pacjenta, dokonał ks. kan. Roman Wiszniewski, kapelan radzyńskiego szpitala. MD

MD