Region
Źródło: WAJ
Źródło: WAJ

Decydują ekonomia i statystyka

Od 1 września z powiatowej mapy jednostek oświatowych znikną trzy szkoły ponadgimnazjalne, a także podstawówki w Brzuskowoli i Wólce Ostrożeńskiej.

O zamiarze likwidacji placówki w Brzuskowoli w gminie Borowie pisaliśmy kilka tygodni temu. Radni podjęli już uchwałę, a wójt Wiesław Gąska zapewnił, że wszyscy nauczyciele znajdą zatrudnienie w innych jednostkach. Uczniowie zaś trafią do nowoczesnej szkoły w Borowiu.

W ostatnich dniach lutego również samorząd gminy Górzno podjął uchwałę o zamiarze zamknięcia placówki filialnej w Wólce Ostrożeńskiej, do której uczęszcza 16 dzieci. – Przemawiała za tym przede wszystkim poprawa warunków kształcenia. Dzieci uczyły się w klasach łączonych. Od nowego roku zostaną przeniesione do Górzna, gdzie oferta edukacyjna jest znacznie lepsza – podkreśla wójt Waldemar Sabak.

Budynek pozostanie w gestii gminy

O likwidacji szkoły zwykle przesądza aspekt ekonomiczny. Jednak w przypadku palcówki w Wólce Ostrożeńskiej był to argument drugorzędny. Jak zapewnia W. Sabak, ostateczną decyzję poprzedziła merytoryczna dyskusja z rodzicami. – Zrozumieli, że jednostka nie może funkcjonować przy tak małej liczbie dzieci – zaznacza gospodarz gminy.

Mieszkańcy miejscowości obawiają się jednak o przyszłość budynku. Sugerowano, by obiekt pozostał w gestii gminy i służył lokalnej społeczności. – To dobry pomysł. Mam jednak nadzieję, że być może za kilka lub kilkanaście lat, gdy przyrost naturalny będzie większy, szkoła do Wólki Ostrożeńskiej powróci – dodaje wójt Sabak.

Placówka zatrudnia dwóch nauczycieli oraz pracownika gospodarczego, którzy nabyli uprawnienia emerytalne i przedemerytalne. Zatem nie będzie problemu z zapewnieniem im pracy.

Powiat też zamyka

Także radni powiatowi na lutowym posiedzeniu podjęli uchwałę o zamiarze likwidacji trzech placówek wchodzących w skład garwolińskich Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 i nr 2.

Faktycznie jednostki i tak funkcjonowały jedynie na papierze.

Ostatni rocznik liceum profilowanego w ZSP nr 1 zakończył edukację wraz z rokiem szkolnym 2013/14. Obecnie system oświaty nie przewiduje tego typu placówek.

Natomiast zgodnie z przepisami technika uzupełniające dla dorosłych ulegają likwidacji z 31 sierpnia 2015 r. Ostatnia tego typu placówka działa jedynie w ZSP nr 2.

„Likwidacja powyższych szkół jest koniecznością z uwagi na fakt, iż w przepisach oświatowych nie będą funkcjonowały tego typu szkoły. Likwidacja nie spowoduje skutków finansowych” – napisano w uzasadnieniu wniosku.

JAWA