Region
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Dla kogo Mieszkanie Plus?

Biała Podlaska znalazła się w gronie miast, w których realizowany będzie rządowy program Mieszkanie Plus. Trzy nowe bloki mają powstać do 2018 r.

List intencyjny w tej sprawie podpisano 12 października. Plany są bardzo ambitne. Miasto daje ponad dwuhektarową działkę, na której zostaną zbudowane trzy bloki. Dzięki temu Biała Podlaska wzbogaci się o 180 nowych mieszkań. Będą one przeznaczone pod wynajem. Podobne lokale powstaną w 16 innych miastach Polski, m.in. w Chorzowie, Gliwicach, Katowicach, Radomiu, Tychach i Wałbrzychu.

– Projekt „Mieszkanie Plus” jest bardzo ambitny. To kolejny (po „500+”) projekt rządu, który odpowiada na realne potrzeby Polaków i stanowi realizację prospołecznego programu rozwojowego. W naszym kraju brakuje mieszkań pod wynajem. Aż 40% polskich rodzin ma zbyt małe dochody, by skorzystać ze wsparcia kredytowego. Jednocześnie nie kwalifikują się one do pomocy w ramach polityki mieszkań komunalnych – zauważyła obecna podczas podpisania listu Jolanta Skrzydło, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa.

Zaawansowana dokumentacja

Realizacją programu zajmie się BGK Nieruchomości S.A. To spółka zależna od Banku Gospodarstwa Krajowego. – Projekt został zatwierdzony przez radę ministrów pod koniec września. Od początku stawiano na partnerskie relacje z jednostkami samorządu terytorialnego. Liczymy na współpracę i podchodzimy do niej z dużą elastycznością. Zaprosiliśmy prezydentów miast do zgłaszania do wstępnej oceny potencjalnych nieruchomości. Biała Podlaska zrobiła to jako jeden z pierwszych samorządów. Szczególnym wyróżnikiem tego miasta jest fakt, że posiada ono mocno zaawansowaną dokumentację projektową. Jako BGK Nieruchomości S.A. jesteśmy w przededniu pogłębionych analiz obejmujących różne aspekty techniczne, prawne, podatkowe i komercyjne. Pozyskujemy finansowanie wewnątrz struktur BGK. W przypadku nieruchomości w Białej Podlaskiej proces uzyskiwania decyzji administracyjnych potrwa do końca 2016 r. Liczymy, że na wiosnę zakończy się on pozytywnymi decyzjami i rozpoczęciem prac budowlanych, które potrwają około 18 miesięcy. Patrząc optymistycznie, mieszkania zostaną ukończone w 2018 r. – tłumaczy dyrektor biura transakcyjnego BGK Nieruchomości S.A. Filip Krupa, zaznaczając, że samorząd w zamian za wniesienie gruntu będzie miał ekwiwalent w postaci udziałów w spółce lub certyfikat inwestycyjny funduszu programu „Mieszkanie Plus”.

To będzie świetne miejsce

Z włączenia Białej Podlaskiej do rządowego programu cieszy się prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. – Biała przystępuje do przedsięwzięcia jako jedyne miasto w województwie lubelskim. Przygotowywaliśmy się do tego od wielu miesięcy. Prowadziliśmy rozmowy z BGK na temat przydatności naszych terenów pod inwestycję mieszkaniową. Co więcej, spółka miejska ma już gotowy projekt budowlany na wszystkie trzy bloki – mówi włodarz, dodając, że z programu skorzystają nie tylko rodziny, ale też miejscowi przedsiębiorcy, którzy zaangażują się w budowę. – To program dla mieszkańców, którzy są w pewnej pętli, ponieważ z jednej strony mają za wysokie dochody, aby otrzymać mieszkanie komunalne czy socjalne, z drugiej za niskie, aby dostać kredyt w banku. Z takim problemem boryka się wielu bialczan – zauważa prezydent. Podkreśla, iż liczy na to, że administrowaniem blokami zajmie się bialski ZGL.

– Obiekty powstaną na działce położonej przy ul. Jana III Sobieskiego i Jana II Kazimierza – w okolicach bloku komunalnego, który oddano do użytku kilka lat temu. Powierzchnia mieszkaniowa ma liczyć łącznie ponad 8 tys. m². Działkę, na jakiej powstanie to miniosiedle, wzbogacimy o odpowiednią infrastrukturę, zbudujemy m.in. parking i plac zabaw. To będzie świetne miejsce dla młodych rodzin – przekonuje Bernadeta Puczka, prezes ZGL.

Dobra idea

Inwestycje w ramach programu „Mieszkanie Plus” realizowane będą na zasadach rynkowych – bez angażowania pieniędzy podatników. Lokale, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, mają charakteryzować się umiarkowanymi czynszami dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilność i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci i pozostania w kraju.

Według rządowych zapowiedzi lokale z pilotażowego projektu będą przeznaczone na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz (bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów), ma wynieść od 10 do 20 zł za m². W przypadku opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka ma sięgać ok. 12-24 zł za m². Program „Mieszkanie Plus” dedykowany jest przede wszystkim klasie średniej i rodzinom wielodzietnym.

AWAW